Öğrenciler Foça’yı Gezdi

  • Aydın Gazete
  • 22 Ekim 2016
  • Yorumlar Kapalı

Foça Belediyesi, Katip Çelebi Üniversitesi öğrencilerini konuk etti…

Kâtip Çelebi Üniversitesi öğrencileri ilk olarak, Foça Kent Tarihi Müzesi’ni gezdi. Foça Belediyesi’nden Arkeolog Ertan Aksoy, ‘Foça ve Foça Deniz Tarihi’ hakkında bilgiler verdi.

Misafir öğrencilerin ikinci durağı, Foça Belediyesi Çevre Kontrol Müdürlüğü Akdeniz Foku Tanıtım Merkezi oldu. Öğrenciler, Merkez Müdürü Haluk Bozkurt tarafından bilgilendirildi. ‘Doğa ve Çevre Bilinci’ konusunda bilgiler aktarıldı. Tüm ülkemiz sevgilisi olan Akdeniz Foku ‘BADEM’in bulunuşu, Foça’ya getirilişi, Foça Belediyesi Fok Rehabilitasyon Merkezi’ndeki tedavi süreci, yaşatılması çalışmaları ve denize salınması, videolar ve görsel objelerle anlatıldı. Foça’da yaşamlarını sürdüren Akdeniz Foklarını gözlem altına almak amacıyla kullanılan ‘Foto-Kapan’ gösterildi ve ilgili konuda bilgiler verildi.

Kâtip Çelebi Üniversitesi öğrencilerinin ve Prof. Dr. Mustafa Alparslan’ın Foça’yı ziyaret etmesi dolayısıyla mutlu olduklarını belirten Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ; ‘Foça, ülkemizdeki 16 Özel Çevre koruma Bölgesi’nden bir tanesidir. Akdeniz Foku’nun korunması amacıyla 1990 Yılındaki Bakanlar Kurulu kararına göre ‘Özel Çevre Koruma Bölgesi’ olarak ilan edilmiştir. Foça, nesli tehlike altında olan türler arasında bulunan ‘monachus monachus’ ‘Akdeniz keşiş foku’nun varlığı dolayısıyla çok iyi bilinen bir bölgedir. Akdeniz Fokları ile ilgili koruma çalışmaları ilçemizde özenle devam etmektedir’dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar