Muhtarlar Günü Didim’de de Kutlandı

  • Aydın Gazete
  • 19 Ekim 2016
  • Yorumlar Kapalı

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Didim Kent Meydanında yapılan törene Didim Kaymakamı İskender Yönden, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, oda başkanları, siyasi parti ilçe başkanları ve meclis üyeleri ile sivil toplum örgütü temsilcileri ve Didimli muhtarlar katıldı.

Didim’de muhtarlar adına Hisar Mahalle Muhtarı Bahri Aşık ile Yeni Mahalle Muhtarı Şaban Tokmak Atatürk anıtına çelenk bıraktı; ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, akabinde İstiklal Marşı okundu.

“MUHTARLAR MİLLETİN TEVECCÜHÜNE MAZHAR OLMUŞTUR”
Çelenk koyma töreninde ilk konuşan Hisar Mahalle Muhtarı Bahri Aşık “Muhtarlık müessesi 1829 yılına dayanan, demokrasinin en eski örneğini oluşturmaktadır. Seçilerek göreve gelen bir muhtarlar, demokrasinin çekirdeği denilebilecek bir öze sahibiz. Muhtarlar olarak bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel ihtiyaçlarından biriyiz.

Muhtarlar vatandaşlar için seve seve görevlerini yerine getirmektedir. Bizler için önemli olan bu müessesenin tarihsel bağlarını korumak amacıyla 19 Ekim günü muhtarlar günü olarak belirlenmiştir. Ülkemizde 18 bini köy, 32 bini de mahalle olmak üzere, 50 bin muhtarlı bulunmaktadır. Milletimizin tercihine ve teveccühüne mazhar olmaktan geçmek, türbelerin en büyüğüdür. Bu vesile ile tüm muhtarlarımızın gününü kutlar, görevlerinde başarılar dilerim.”dedi.

“DEVLET İLE HALK ARASINFA KÖPRÜ KONUMUNDADIR”
Efeler Mahalle Muhtarı Mehmet Emin Öztürk ise konuşmasında muhtarlı biriminin Osmanlı devleti zamanında kurulduğunu ve geçmişte vergi toplama gibi önemli görevleri olduğunu da dile getirdi. Cumhuriyet döneminde 1933 yılında çıkarılan kanunla muhtarlığın sonlandırılmasına rağmen yaşanan boşluktan dolayı 1944 yılında muhtar ve ihtiyar heyetinin yeniden görevlendirildiğini kaydeden Öztürk “Muhtarlar köy ve mahallelerde halkın sorunlarını çözen bir kurumdur. Köyde devleti temsil eden konumdadır. Kamu kurumlarına ve kolluk kuvvetlerine her konuda yardım sağlayan konumdadır.

Yani muhtarlar devlet ile vatandaş arasında köprü vazifesi görmektedir. Halkın arasında devleti, devlette ise halkı temsil eder. Bu çerçevede tüm muhtar arkadaşlarımızın gününü kutlarken görevlerinde başarılar dilerim.”ifadelerine yer verdi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar