Kazılara Sponsor Bulundu

  • Aydın Gazete
  • 19 Ekim 2016
  • Yorumlar Kapalı

Protokol imza töreninde; İzmir Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Murat Karaçanta, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Handan Ak ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Cumhur Tanrıver  ve davetliler hazır bulundu..

İmza töreninde konuşan İzmir Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, tarihi çalışmalara destek verdiği için İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş’a teşekkür etti.

İzmir Kültür Turizm Müdür Vekili Murat Karaçanta  da Türkiye’de en çok kazı yapılan ilin İzmir olduğunu belirterek, “Sponsorlarımızın yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de desteğiyle çalışmalarımız sürüyor. Başkanımız Demirtaş’ın üzerine basarak söylediği gibi burayı 2017 yılında ören yeri olarak hizmete açacağız” ifadelerini kullandı.

Kazı alanın üst kısmında gecekonduların olduğu bölgede Frigya Kralı Tantalos’un da mezarı olduğunu vurgulayan Demirtaş ise “Burası ne yazık ki varoşların arasında kalmış. Tarihi mezarın varoşlardan kurtarılması için biz kamulaştırma bedellerini ödemeye hazırız. Ardından oradaki surları, mermerleri yapıp sergileyelim. Elimizden gelen desteği vermeye hazırız.” Şeklinde konuştu, Demirtaş Oda olarak 2005-2009 yılları arasında Bayraklı Eski Smyrna Kenti kazı ve restorasyon çalışmalarına destek olduklarını hatırlatarak Bayraklı Kazılarına desteğin 800 bin TL’yi aştığını vurgulayarak “Odamızın ve İzmirlilerin uzun zamandır beklentisi, Bayraklı Eski Smyrna Kentinin bir ören yeri haline getirilerek ziyarete açılması idi. Ne yazık ki bugüne kadar bu isteğimiz gerçekleşmedi. Odanın parası İzmir’indir.” Şeklinde konuştu.

Bayraklı (Eski Smyrna) Örenyeri ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Cumhur Tanrıöver de yapılan çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Konuşmaların ardından işbirliği protokolünü imzalayan heyet, kazı alanını da gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar