Erkekler Bel Fıtığından Muzdarip

  • Aydın Gazete
  • 15 Ekim 2016
  • Yorumlar Kapalı

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ziya Demirtaş, kadınlara oranla erkeklerde yaklaşık 7 kat daha fazla görülen fıtık rahatsızlığının laparoskopik cerrahi yöntemi ile kısa sürede çözüldüğünü belirtti.

Gelişen teknoloji ile artık bir çok ameliyatın açık cerrahi sistem yerine laparoskopik yöntem ile delik açılarak halk arasında kapalı ameliyat adı verilen sistemle yapılabildiğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ziya Demirtaş, kasık, mide fıtığının yanında reflü ameliyatının bu sistemle yapılıp hastaların 1 gün sonra normal yaşamına döndüğünü söyledi.

“Ağır çalışma koşulları nedeniyle erkekler daha çok risk altına”
Gelişen teknolojiye rağmen gerek hayat şartları gerekse ağır çalışma koşulları yüzünden fıtık rahatsızlığının erkeklerde kadınlara oranla yaklaşık 7 kat daha fazla yaşandığını kaydeden Op. Dr. Demirtaş, “Özellikle ağır kaldırmaya bağlı gelişen kasık fıtığı her yıl on binlerce erkekte görülüyor. Kasık fıtığı, karın içi organların, normal pozisyonlarını terk ederek dar boyunlu bir kese içinde kasık bölgesine kayması sonucu oluşuyor. Erken müdahale edilmemesi halinde bu hastalık, fıtık kesesi içine giren bağırsak gibi organlarda delinme ve tıkanmalara neden olabilir.

Fıtık hastalığının en önemli belirtilerinden biri kasık bölgesinde oluşan şişlik. Kasık fıtığı bulunan ve şiddetli ağrı şikayeti gelişen hastaların acil ameliyat edilmesi gerekiyor. Özellikle erkeklerde genç yaşlarda ağır çalışma koşulları, yaşlılıkta ise yaşlanmaya bağlı oluşan kas ve bağ doku zayıflıkları, kasık fıtığı oluşumunda başlıca nedenleri arasında yer alıyor. Erkeklerde testislerin karın dışında olması, buraya uzanan kanallardan fıtık oluşmasına neden olur. Kadınlarda ise yumurtalıklar karın içindedir. Bu nedenle kasık fıtığı, kadınlarda erkeklere oranla çok daha az görülür” dedi.

“Ağır yük kaldırmaktan kaçının”
Gerek doğal yapıları gerekse erkeklik içgüdüsü nedeniyle yük kaldırmalarda erkeklerin kadınlara oranla vücutlarını daha dikkatsiz kullandığını belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ziya Demirtaş “Özellikle kasık fıtığına karşı ağır yük kaldırmaktan sakının. Kabızlık için önlem alın, bol lifli gıdalar ve bol sıvı tüketin. Şiddetli öksürük hastalığınız varsa tedavi ettirin. C vitamini tüketimini artırın” diyerek yaşamı önemli derecede olumsuz etkileyen fıtık rahatsızlığına karşı vatandaşları uyardı.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar