Alıcık: Aydın Hep Kaybediyor

  • Aydın Gazete
  • 14 Ekim 2016
  • Yorumlar Kapalı

Başarılı Hizmetleri ile iki dönemdir Nazilli Belediye Başkanlığını sürdüren Haluk Alıcık son dönem yapılan çalışmalar, gerçekleştirilen projeler ve devam etmekte plan proje ve çalışmalar hakkında bilgiler vermek için basın mensupları ile bir araya geldi. Nazilli Belediyesi tarafından yapımı tamamlanarak hizmete sunulan ve yine Nazilli Belediyesi tarafından işletmeciliği yapılan Hangar Kafe Reteurant’ta ’de basın toplantısı düzenleyen Alıcık’a, Belediye Başkan Yardımcıları İbrahim Özkan, Mesut Erdemir ve Ender Vardar ile daire müdürleri eşlik etti.

Çiftçilerimiz su ihtiyaçlarını görecek
Toplantıya ilk olarak İsabeyli’de gölet inşaatının bittiğini ve artık göletin Nazilli Belediyesi’ne devredildiğini belirterek başlayan Haluk Alıcık, “İsabeylide gölet inşaatı bitti ve en güzel yanı da bu gölet Nazilli Belediyesine devredildi. Artık bu göletten sulama yapılabilecek şu an isale hatları da yapılıyor. Burada inşallah sulama çalışmaları yapacağız. Çiftçilerimiz su ihtiyaçlarını görecek. Projelerimizin gerçekleşmesi için gerçekten büyük mücadele veriyoruz. Hükümet kanadından herkes bizlere yardımcı oluyor. Bende elimden geldiğince takip ederek, ikili ilişkiler kurarak koşturuyorum. Belediye Başkanıyım diyerek makamda oturursak, hiçbir şey yapamayız. Bunu çok iyi biliyorum. Bu yüzden çalışmak, uğraşmak ve takip etmek zorundayız.

Siz belediye başkanı oldum diye oturursanız, hiçbir şey yapamazsınız. Çalışmak, uğraşmak zorundasınız. Yolları aşındırmak zorundasınız. Su hayat demek, su olmadığı zaman hiç bir şey yapamıyorsunuz. Mesela koşturduğumuz en önemli işlerden biri de Dandalaz barajı. Taa başından itibaren Dandalaz projesine dâhil olmamız büyük bir başarıdır. Dandalaz Barajı konusunda herkese iş düşüyor özellikle siz basın mensuplarına daha çok iş düşüyor. Dandalaz Barajı sulama suyu, Nazilli Belediyesi İçme Suyu diye geçiyor. Bu tarihtir. Ben bunun 2014’ten önce protokolünü de yapmıştım. Zaten suyu parayla satıyorsunuz. Suyunuz da olmasa parayla satacak bir şeyimiz olmayacak. Büyükşehir Yasası çıktıktan sonra bu olay Büyükşehir’e kaldı. İrsaliye hattı için devletin harcayacağı para 96 trilyon lira. İhale yapılma aşamasında. Fakat bir tek Büyükşehir’in imzalayıp da protokol yapmamasından dolayı duruyor.

Ben şunu söyledim, önce Allah’a güveniyorum, sonra bakana güveniyorum. İnşallah bu işi başaracağız. Herkes güzel şeyler söylüyor, güzel şeyler oluyor göstermek istiyor. Ama kaçırdığınız bir nokta var, suyunuz olmazsa hayatınız olmaz. Fakat Nazilli Belediyesi olarak benim işim bu değil esasında. Biz Nazilli’yi karşılıksız sevdiğimiz için kendimize iş edindik. Nazilli’de makamları farklı şeyler için kullanmadık. Bunlar Nazilli’nin en az 50 yıllık planları. Biz planlarımızı şimdi için değil uzun yıllar sürdürmek için yapıyoruz. Ben her şeyi göze aldım. Makam mevkii ihtiras diye bir şey yok. Her kapıyı çalıyorum. Bize bizim kapı çaldığımız kadar karşılık versinler yeter. İnsanlar yaptıkları eserlerle, icraatlarla anılacak” dedi.

Mütevazı olup örnek projeleri de yapmak uygulamak lazım
Bayındır deresi Dallıca Çayı ve Mergen çayı ıslah çalışmaları hakkında da bilgiler veren Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, birçok konuda Büyükşehir Yasası nedeniyle zorluklar yaşadıklarını vurgulayarak “Ben hükümete karşı muhalefet belediye başkanıyken hiç zorlanmadım ama Büyükşehir yasasından sonra çok zorlandım. Bu yasa sonrası zorlanan tabiî ki bir tek biz değiliz. Seçimler yaklaşıyor. Bundan sonra birçok belediye başkanı da serzenişte bulunacaktır. Bu sadece Büyükşehir ile uyum anlamında değil yasanın getirdiği yetki kargaşasından da kaynaklanıyor. Mütevazı olup örnek projeleri de yapmak uygulamak lazım. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden takip ettiğimiz Dere Islahı işlerimiz var bunun yanında Çevre Bakanlığıyla da görüşerek imar problemlerimizi gideriyoruz. Büyükşehir Belediyesi bize zorluk çıkarmasa da bizde Bakanlığa gitmesek ama sorun oluyor.

Sonra herkes diyor; biri Haluk Alıcık’ı övüyor, biri Özlem Çerçioğlu’nu övüyor, herkes birini övüyor. Ben benzinlik yapacağım diyorum geçmiyor. Kendi kendime soruyorum, suçluyorum, herkesle kontağı kuran Haluk Alıcık niye kontağı kuramadım diye kendimi suçluyorum. Neler yaptıysak olmadı. Bizde bakanlığa başvurduk. Bakan beyle görüştüm ‘gönder reysen onaylayacağım’ dedi. Ne yazık ki projemiz bakanlıktan onaylanacak ve onla beraber yapacağız. Düşünebiliyor musunuz ben para istemiyorum kimseden, hiçbir şey istemiyorum. Bana hiç bir şey yapmıyorsunuz, ama hiç olmazsa önümüzü açacak şeyleri yapmak için fikir birliği kuralım. O zaman gelip de kimse ben Nazilliliyim demesin. Nazilli’nin yüreğine yüreğini koyan insanlar Nazillilidir. Nazilli’ye yüreğini koymayan insanlar Nazillili olabilir mi? Benim bire bir de kimseye yaptığım bir şey yok, kimseye bir şey söylediğim yok. Ben Büyükşehir toplantılarına bile katılmıyorum. Çünkü insanlar kavga ediyor. Ben 50 yaşındayım, bu yaştan sonra kavga edemem.

Benim sağlığımı, kendimi düşünmem lazım. Ama ben Nazilli için her şeyi yaparım. Yapıyorum da ama siz Nazilli diyorsunuz. Siyaset böyle olmaz. Kesinlikle işlere engel olmakla bunları yapmakla buraları kazanamazsınız. Biraz daha şeffaf olarak yapmak gerekir. Mütevazı olup örnek projeleri de yapmak uygulamak lazım. Dallıca Çayı ile beraber Bayındır Deresi’ni yaptırıyoruz. Bayındır Mahallesi’nin ortasında geçen bir dere var. Dere ile ilgili islah çalışması yok. Allah korusun, çok yağmur olsa felaket yaşanır. Dallıca Çayı’nın ıslahı ile beraber burası da yapılacak. Mergen’in sağını, solunu, her yerini aldık. Hobi bahçeleri oluşturmayı hedefliyoruz. Bu yıl içinde oranında ihalesi yapılacak. Ödeneği de ayırdılar. Bu, bizim Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nden takip ettiğimiz bir iş. İyi ikili ilişkilerle çok iş hallediliyor. Siyasette bunu gördüm. Dil olayı çok önemli” diye konuştu.

Aydın hep kaybediyor..
Nazilli Belediyesi olarak her şeyi güllük gülistanlık gösterecek durumlarının olmadığını bildiren Alıcık, vatandaşı sıkıntıya sokan bir çok şeyi Büyükşehir yapmasına rağmen vatandaşın suçu kendilerinde bildiğini vurgulayarak Aydın’da sorunlar yok sayılarak her şeyin günlük gülistanlık gösteriliyor. Bizim her şeyi gülistanlık gösterecek durumumuz yok. Ama vatandaş Büyükşehrin baktığı işleri de bizde bilerek suçu bizde arıyor. İktidar bizi muhalefet belediye başkanı olarak görmüyor. Adamlar 14 yıldır iktidar. 14 yıldır görmediğimiz sıkıntıyı şimdi yaşıyoruz. Sadece Nazilli değil çoğu ilçe yaşıyor. Ben bu yasanın nesini beğeneyim. Herkes kendini imparator zannediyor. Benim tapumum içinde Güneş Enerjisi yapılacak. Eğer bunu da onaylamazsanız Ankara’ya bakanlığa başvuracağız ve Allah’ın izniyle yapacağız. Bu mağduriyetten vatandaş da nasip alıyor. Bu mağduriyetler her partiden insanlar yaşıyor.

Sonra da siz çok güzel şeyler oluyor diyorsunuz. Bakın hiç güzel şeyler olmuyor. Aydın hep kaybedenlerden oluyor. Üniversite kuruldu kaybetti, büyükşehir oldu kaybetti. Aydın hep kaybediyor. Ben bu zamana kadar hiç kimseyi eleştirmedim. Bu yasayı beğenmiyorum ama Büyükşehir’i iyi kullanan belediye Aydın’ı uçurur. Üniversiteye rica ettik kullanmadığınız yerleri bize verin dedik. Rektör bey sağolsun senatodan geçirdi. Kullanılmayan alanlar bize geçti. Nazilli halkına çok güveniyorum. Yeni yeni bölümler yapacağız. O kadar dar bir bütçeye rağmen üniversiteye bir şeyler yaptık. Üniversitede Nazilli isminde 3 tane fakülte var. İleride bu üç fakülte ile kendi üniversitemiz olmamıza yetecek. Köylere 2014’den sonra 14 Milyon TL’den fazla para harcamışız. Nazilli Belediyesi Fen İşleri olarak 48 Milyon TL harcamışız. Bir de şunu söylemek istiyorum. Su faturalıyla birlikte gelen katı atık ücretleri ilçe belediyelerini zan altında bırakıyor.

Ancak bu ilçe belediyeler ile ilgili değil. Büyükşehir Belediyesi katı atık ücretlerini almak için ayrı bir makbuz ile çare bulmuş. Biz 2014 seçimleri öncesi kaç ton kullanırsanız kullanın tonu 1,75’den su ücreti aldığımızın yanı sıra 8 TL’de katı atık ücreti alıyorduk ve hiçbir vatandaşımız bununla ilgili ne eleştiri ne de tepki gösteriyordu. Ama şimdi su ücretlerinin yüksekliği bu katı atık ücretlerinin de alınmasına tepki oluyor. Bu yasa ile alınması gereken bir şey. Sakın ha zannetmeyin ki bu ücretler bizim kasamıza giriyor. Biz bu ücretin alınmasını daha hesaplarımızda göremedik. Bizim tepkimiz daha çok bu ücretlerin ayrı bir kağıt üzerinde sanki ilçe belediyelerinin topladığı usulsüz gibi algılanan makbuzlara karşı. Biz bu konuda vatandaştan tepki görmek zorunda mıyız?.

Bizim eleştirimiz su ücretlerini düşürelim yönünde. Zaten bütçesi kısıtlanan ilçelerin gelirine engel oluyorsun. 60 binin üzerinde Nazilli’nin abonesi var. 500-600 Bin TL gelirimizi kaç aydır alamıyoruz. Biz 55 Bin abonenin depozito ücretini Büyükşehir’e ödedik ama katı atık ücretimizi alamıyoruz. Yasa da bu size verileceği söyleniyor da ilçe belediyelerine ödenmesi gereken katı atık ücretini niye alamıyoruz. Biz vatandaşımıza yük olsun demiyoruz. Bunu yanlış anlattırıp bizleri kötülemek siyaset değil, hoş değil” ifadelerini kullandı.

Toplantı sonunda gazetecilerin sorularını da cevap veren Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık Nazilli’de yatırımların devam edeceğine dikkat çekti. Hangar Kafe Resteuranttaki basın toplantınsın bitmesinin ardından Başkan Alıcık basın mensupları ile sohbet ederek öğle yemeği yedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar