Çarşamba Sohbetlerinin Konusu Doğa

  • Aydın Gazete
  • 13 Ekim 2016
  • Yorumlar Kapalı

Doğa Yürüyüşleri sezonu başladığından, Dr. Nevzat ÇELİK tarafından “Doğa Yürüyüşlerinin Genel Kuralları, Doğada Meydana Gelebilecek Sağlık Sorunları ve Tedavi Uygulamaları” konulu bir sunum gerçekleştirildi.

Yürüyüş çeşitleri, yürüyüşlerde vücut sağlığı, yürüyüş öncesi sağlığı ve alınacak tedbirler, yürüyüş sırası sağlığı ve alınacak tedbirler, yürüyüşte enerjinin tasarrufu, mekanik tedbirler, doğa yürüyüşlerinde kullanılan temel malzemeler anlatıldı.

Yürüyüşlerde kıyafetin ve baton vb. gibi kullanılacak malzemelerin önemi, yürüyüş öncesi yapılması gerekenler, yürüyüş teknikleri, doğada meydana gelebilecek sağlık sorunları ve neler yapılmalı konularında bilgi aktarıldı.

Yürüyüşlerde sıvı alımlarının önemi, su kaybı etkileri, vücutta meydana gelen değişimler, su kaybının öncü belirtileri ve sonuçları akademik bir dille anlatıldı.

Doğa yürüyüşlerinde enerji sarfiyatları ve beslenme, gıdaların kalori düzeyleri, yürüyüşlerde ve yürüyüş öncesi kahvaltılarda yenmesi gerekenler konusunda bilgi verildi. Yürüyüşlerde beden sağlığının psikoloji üzerine etkileri ve yapılması gerekenler anlatıldı.

Doğa yürüyüşlerinde yaşanabilecek tehlikeler, kazalar, yapılması gerekenler ve alınması gereken önlemler, eksik ve yanlış malzeme seçimlerinde meydana gelebilecek sorunlar aktarıldı. Doğa yürüyüşlerine katılanların alması gereken sorumluluklar ve uyması gereken kurallar örnekleriyle gösterildi.

Doğada kalıcı olarak çöplerin bırakılmaması gerektiği, yürüyüşlerde kumanyaların yenmeye hazır bir şekilde getirilmesini, yiyecek pişirmek için kesinlikle ateş yakılmamasını, katı çöplerin ve organik atıkların bir torbaya konarak geri götürülmesini, etkinlik sırasında kesinlikle alkol ve sigara içilmemesi gibi genel kurallara uyulması gerektiği söylendi.

Tarihi buluntulara gereken hassasiyetin gösterilmesini, doğadaki hiçbir bitkinin koparılmamasını, ”Kötü Hava Yoktur, Kötü Kıyafet Vardır” sözüne göre yürüyüş kıyafetlerinin seçilmesini ve “Doğada Sadece Ayak İzi Kalmalı” felsefesine uyarak etkinliklerin gerçekleşmesi gerektiği vurgulandı.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar