150 Yıllık Tarihin İzinde

  • Aydın Gazete
  • 7 Aralık 2015
  • 0

Söke Belediyesi Doğa yürüyüş parkuru bu sefer tarihin izinde gerçekleşti. Söke’ye bağlı Ağaçlı Mahallesi yakınlarında İngilizlerin Osmanlı döneminde kömür madenlerini taşıdıkları dekovil hattı, yürüyüşe katılanlarının büyük ilgisini çekti. Ağaçlı Mahallesi Kıvrık mevkiinde bulunan dekovil hattında gerçekleşen yürüyüş, tarih ve doğal ziyafet sundu.

Hafta sonunda Cevdet Üzüm rehberliğinde ‘Kadına Şiddete Hayır’ parolasıyla Söke kent Konseyi Kadın Meclisi ile ortak gerçekleştirilen yürüyüşe 85 doğasever katıldı.
Granta mevkiinden başlayan yürüyüşte kızılçam ağaçları arasından geçilerek Caferli köyüne inildi. Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Av. Sema Kendirci Uğurman burada doğaseverlerle bir araya geldi. Av. Sema Kendirci Uğurman, çok sayıda kadının doğa yürüyüşlerine katılmasının çok sevindirici olduğunu söyledi, Söke Kent Konseyi Başkanı Şennur Parıldar ve Konsey üyelerini de katılımlarından dolayı tebrik etti.
Yürüyüşçülere İngilizlerin 1800’lü yıllarda Osmanlı döneminde kömür taşınan dekovil hattı ile ilgili bilgilerin verildiği yürüyüşte katılımcılar; tarihin izlerini taşıyan taş köprüler, Dekovilden arda kalan ve çoğu toprak altında kalan demiryolu parçalarını yakından görme fırsatı buldular.

Ağaçlı mahalle muhtarı Mehmet Bilgiç de yüzyıl önce İngilizlerin ağaçlı mahallesi çevresinde ocaklar açarak tonlarca madeni, dekovil hattı ile Davutlar sahil siteleri yakınındaki Plaka mevkiine, oradan da gemilerle yurt dışına taşındığını, köyün yaşlılarından dinlediklerini doğaseverlere anlattı.

BAŞKAN TOYRAN’A TEŞEKKÜR
Bu yıl üçüncüsü gerçekleşen Söke Belediye Doğa yürüyüşlerine vatandaşların ilgisi her geçen gün artarak devam ediyor. İlk üç yürüyüş toplamda 315 doğaseverin katılımı ile gerçekleşti.
Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran’ın çok önemsediği “Mahalleden Mahalleye Yürüyor, Doğa ve Kültürümüzü tanıyoruz” projesi kapsamında doğaseverler bu yıl Myus antik kenti, Gelebeç, Akrapolis ve Ağaçlı mahallesindeki dekovil hattını yakından görme fırsatı yakaladılar.

İlçenin Doğa ve kültürel zenginliklerini öne çıkaran bu doğa yürüyüşleri aynı zamanda mahallelerdeki ticari hayata da olumlu etki yapıyor. Ağaçlı mahallesinde 85 doğasever yürüyüş bitiminde mahallede bulunan başta kahveler olmak üzere bakkal, kasap ve fırın gibi iş yerlerinden alışveriş yaparak iç turizme katkıda bulundular. Ağaçlı mahallesi sakinleri ve esnafları bu olumlu ticari hareketliliği sağlayan, yürüyüşleri düzenleyen Söke Belediye Başkanı Süleyman Süleyman Toyran’a teşekkür ettiler.

Geri «
İleri »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tren Seferleri Otobüs Seferleri Rüya Tabirleri Yemek Tarifleri Sinema Telefonlar