Deri’n Fikirler, Deride Doğal İzler Bırakacak

  • Aydın Gazete
  • 7 Aralık 2015
  • Yorumlar Kapalı

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen ve Türkiye’de tek deri tasarım yarışması olan Deri’n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışması bu yıl 6. kez düzenlenecek.
Türkiye’de deri endüstrisinin tasarım ve üretim kalitesini simgeleyen ürün kimliğini desteklemek, üretilen derilerin kullanım olanaklarını arttırmak, deri sektöründe uygulanabilir özgün fikirler geliştirmek, genç yeteneklere destek vererek uzun vadede ülkemizdeki deri sektörüne katkıda bulunmalarını sağlamak, deri sektörüne eleman yetiştiren üniversitelerin birbirleriyle ve deri sektörüyle işbirliğini sağlamak amacıyla Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen ve Türkiye’de tek deri tasarım yarışması olan Deri’n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışması bu yıl 6. kez düzenlenecek.
Deri’n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışması’nın bu yılki ana teması ise Doğal İzler olarak belirlendi. Bir tasarımcı ve bir deri mühendisinden oluşacak takımlar doğal deriye, doğal izler bırakacak.
Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Deri Tanıtım Grubu’nun desteğiyle düzenlenecek olan “6. Deri’n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışması”nda tekstil-moda tasarım bölümlerinde okuyan üniversite öğrencileri ya da mezunlarıyla, deri mühendisliği eğitimi alan üniversite öğrencilerinden ya da mezunlarından takımlar oluşturarak hem tasarımı, hem de deride uygulamayı hayata geçirdiklerini belirten Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Galiko, yarışmanın bu yönüyle dünyada bir ilk özelliği taşıdığını kaydetti. Günlük yaşamın, şehir hayatının yoğunluğunun, doğa ile aramıza günden güne mesafeler koyduğu gerçeğinden hareket edilerek Derin Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışması’nın ana temasını “Doğal İzler” olarak belirlediklerini anlatan Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erkan Zandar, “Oysa onun kalbindeyiz hepimiz. Onun birer parçasıyız ama unutuyoruz doğayı, geldiğimiz yeri. Tarih boyu kendimizi en güzel anlattığımız, kendimizi bulduğumuz sanat bile doğadan başkası değil aslında. Tüm desenler, melodiler, renkler, hareketler. Hep doğanın izlerini taşıdı sanat tarihi boyunca” diye konuştu.
Şimdi doğanın diline, deri ile dokunma zamanı diyen Zandar, şöyle devam etti: “Doğanın en saf halinin sembolleriyle doğayla taçlanmak için doğaya bakıyoruz. Geldiğimiz, doğduğumuz ve ait olduğumuz yere. Görsel dile, doğanın bize sunduklarını nakşediyoruz. Doğanın katmanları, izleri, anıları, dokuları. Bizde bıraktıklarıyla tasarlıyoruz doğayı. Çünkü hepimiz tabiat ananın çocuklarıyız ve hepimizde bıraktığı ‘Doğal İzler’ var.”
Tekstil ve Moda Tasarım ve Deri Mühendisliği Bölümlerinde lisans-lisansüstü öğrenci veya ilgili bölümlerden mezun yarışmacıların tasarım ve üretime yönelik atölye çalışmalarıyla katılacağı Derin Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışmasında Finalistler 1 tasarımcı ve 1 deri mühendisinden oluşan takımlar halinde yarışacak. Takımlar, en az bir tanesi ayakkabı olmak üzere 4 adet ürün tasarlayacak.
HEM PARA, HEM YURTDIŞINDA EĞİTİM KAZANACAKLAR
Deri’n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışması’nda birinci olacak takım 10 bin TL, ikinci takım 6 bin TL ve üçüncü takım 4 bin TL’lik ödülün sahibi olacak. Ege İhracatçı Birlikleri’nin “2008/2 Sayılı Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ ile Uygulama Usul ve Esasları” çerçevesinde Ekonomi Bakanlığı’na sunacağı projenin onaylanması durumunda, dereceye giren tasarımcı yarışmacılara, Ekonomi Bakanlığı tarafından belirlenen kişi sayısı doğrultusunda yurt dışında eğitim hakkı verilebilecek.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar