• Anasayfa
  • >
  • AYDIN
  • >
  • Türk Kadınlar Birliği Üyesi Bayanlar Didim’de Ağırlandı

Türk Kadınlar Birliği Üyesi Bayanlar Didim’de Ağırlandı

  • Aydın Gazete
  • 5 Aralık 2015
  • 0

5 Aralık Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin 81. yılı kutlamalarını Söke’de yapacak olan Türk Kadınlar Birliği, ülke genelindeki tüm şubelerinden gelen bayanlarla, Didim’e bir gezi düzenledi.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından 5 Aralık 1934’de Kadınlara seçmen ve seçilme hakkının verilmesinin 81. Yılı kutlamaları bu yıl Söke’de yapılacak. Yurdun dört bir yanından gelen Türk Kadınlar Birliği şubeleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden gelen şube başkanları ve üyeleri kutlamalar öncesinde Didim Belediyesi ev sahipliğinde Didim’de ağırlandı. Yaklaşık 500’e yakın Türk Kadınlar Birliği üyesi bayanlar otobüslerle Didim’e gelirken, gelen konuklar Didim cem evi salonunda ağırlandı.
Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay ve Belediye Başkan Yardımcısı Salih Bankoğlu gelen konuklarla tek tek ilgilenirken, Başkan Atabay cem evi salonunda Türk Kadınlar birliği üyelerine yönelik bir konuşma yaptı.
Belediye Başkanı A. Deniz Atabay Kadınların bugün iş yaşamında bir yerlere gelmesindeki payın yine kadınların gayreti sayesinde olduğunu ifade ederek “Ulu Önderimiz Atatürk’ün Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkını verdiği 1934’den bugüne kadar Ulu Önderimizin gösterdiği hedeflere ulaşamadık. Kadın noktasında kadının etken rolünü Ulu Önder’in gösterdiği kadar yol açamadık. Kadınlar bugün bir yerler de ise onu kendi mücadeleleriyle yaptılar. Bugün artık Türk kadını çalışma hayatı içerisinde ve ev hayatı içerisindeki rolü birçok Avrupa ülkesi kadar değil ama eşit seviyesine gelme düzeyindedir. Kadının doğasından gelen azmi ve hissiyatı bu sıkıntıyı da aşmaya yetecektir. Bundan eminim. Biz gerçekten kadınlarımızla İlçemizde iç içe sosyal yaşamda yardımlaşarak yaşıyoruz. Bizim dönemimizde bu çok daha ön plana çıktı. Tabii ki yeterli mi değil; birçok konuda paylaşımlarda bulunuyoruz. Birçok projemiz var; ekonomik ve sosyal anlamda çalışmalarımız var. Birçok ulusal firmalarla bu konuda görüşmelerimiz var yakında ortaya koyacağız. Biz partizan bir tutumda değiliz eşit şekilde davranmaya gayret ediyoruz. Ufak tefek hatalarımız olabilir. Bu birlikten son derece memnunum. Sizleri ağırlamaktan mutluyuz. Sizleri gönlümüzü sığdırdık.” dedi.
“YEREL YÖNETİMLERİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ”
Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Sema Kendirci ise Didim’de ağırlamaktan mutlu olduklarını belirterek “Biz birlik olarak yerel yönetimlere çok önem veririz. En fazla kadınlarımız sıkıntı çeker ve onları en iyi anlayacak yerel yönetimlerdir. Bizim her türlü sorunumuzu yerel yönetimler çözer. Ülkenin neresinde olursa olsun yerel yönetimle iç içe, bu desteği alarak çalışıyor olmamızdan dolayı sevgili başkanlarıma teşekkür ediyorum. Sizlerin bizlerin sorunlara karşı bizim yanımızda olduğunuzu göstermeniz bizler açısından hayati derecede önemli; desteğiniz sevginiz dostluğunuz ve uzattığını el bizim için çok önemli. Bu ülkede 1924 yılında kurulan ve de hiçbir zaman eşitlik mücadelesinde vazgeçmeyen 91 yaşında en gerçek kadın örgütü olarak diyoruz ki Atatürk’ü onun ilke ve devrimlerine sahip çıkacağız. Biz bu yolda bizim hayatımıza çelme takmak isteyen bütün düşmanların üstesinden geleceğiz. Erkeklerimizi ve çocuklarımıza aydınlık bir ülke bırakma kaygısı çeken bizler el ele omuz omuza erkeklerimizi de yanımızda görmekten mutlu olduğumu söylemek isterim.” dedi.
Cem evinde yemeğin ardından Türk Kadınlar Birliği üyesi bayanlar daha sonra binlerce yıllık Apollon Tapınağını ziyaret edip rehberler eşliğinde bilgiler aldı.

Geri «
İleri »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tren Seferleri Otobüs Seferleri Rüya Tabirleri Yemek Tarifleri Sinema Telefonlar