Herkes Birer Potansiyel Kalp Hastasıdır

  • Aydın Gazete
  • 30 Eylül 2016
  • Yorumlar Kapalı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Yağdı,  “Dünya Kalp Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada “Dünyada yaşayan her insan hayatının  bir döneminde kalp rahatsızlığı geçiriyor. Kalp hastalıkları ölüm nedenleri arasında birinci sırada geliyor. Aslında bakarsak herkes birer potansiyel  kalp hastasıdır. Kalp hastalıkları günümüzde giderek artıyor. Biz üniversite olarak bu alanda da başarılı çalışmalar yapmaktayız” diye konuştu.   

Prof. Dr. Yağdı, “Sağlıksız beslenme, tütün kullanımı, egzersiz yapmama, stres  kalp sağlığını tehdit ederken yüksek tansiyon, kilo, şeker, obezite ve genetik faktörler  de kalp damar sağlığını tetikliyor. Dünyada yaşayan her insan hayatının  bir döneminde kalp rahatsızlığı geçiriyor. Kalp hastalıkları ölüm nedenleri arasında birinci sırada gelmekte. Aslında bakarsak herkes birer potansiyel  kalp hastasıdır. Kalp hastalıkları günümüzde giderek artmakta. Biz üniversite olarak bu alanda da başarılı çalışmalar yapmaktayız. Ege Üniversitesi kalp- damar ve kardiyoloji  alanında Türkiye’de  çok iyi bir durumda. Dünyada da oldukça başarılıyız. Yeni doğan bebekten en yaşlısına kadar herkes de gayet iyi sonuçlar alarak ameliyatlar yapıyoruz. Hastanemizde teknik açıdan hiç bir eksiğimiz yok. Teknolojideki tüm yenilikleri kullanıyoruz ayrıca akademik kadromuzda gayet başarılı. Bu da artarak devam edecek” dedi.

Kalp-damar sağlığının korunması için beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Yağdı,    “Bulunduğumuz bölge dünyanın en güzel bölgesi. Bol miktarda sebzemiz meyvemiz bulunuyor. Dünyanın en güzel ve en sağlıklı besinlerinden zeytin ülkemizde bol miktarda yetişiyor. Mevsiminde yetişen her şey daha sağlıklı oluyor. Ayrıca dengeli beslenilmeli, hareket edilmeli  ve stresten uzak durulmalı” diye konuştu .

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar