Söke Kent Konseyi Emekli Meclisi’nden “Dünya Yaşlılar Günü” Açıklaması

  • Aydın Gazete
  • 29 Eylül 2016
  • Yorumlar Kapalı

Söke Kent Konseyi Emekli Meclisi Başkanı Ömriye Demirkol imzalı basın açıklamasında; “İnsan hayatının kaçınılmaz sürecinin son aşaması ve geri dönülmez durağıdır yaşlılık.

Bütün dünyada olduğu gibi, ülkemizde de yaşlı (65 yaş ve üstü) nüfus giderek artmaktadır. Bu artış, yaşlılıkla birlikte önemli sosyal ve tıbbi sorunları da beraberinde getirmektedir. Toplumun “Yaşlı Sağlığı” konusunda bilinçlenmesi, sağlık düzeyinin yükseltilmesi amacıyla Birleşmiş Milletler; 1990 yılının 1 Ekim tarihini “Dünya Yaşlılar Günü” ilan etmiştir. Her toplumun hafızası olmalıdır. Bunu sağlayanda toplumun yaşlılarıdır. Toplumların yaşlı nüfuslarına sunabildikleri hizmet kalitesi, o ülkelerin gelişmişliklerinde göstergesidir.

Geriatrik yaş grubu denilen yaşlılarımızın hayat kalitesinin artırılması, toplum dışına itilmelerinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Yaşlılar Günü işte bunu vurgulamaktadır. Ülkemizde de yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarının, sosyal-kültürel ve ekonomik haklara sahip ve de kimseye muhtaç olmadan yaşamalarının sağlanması gerekmektedir. Yaşlılarımızın fiziksel güç kayıpları, genel sağlıklarının bozulması, eş kaybı, emeklilikle birlikte ortaya çıkan yalnızlık, maddi durumun kötüleşmesi, hareket kaybı gibi sebeplerle ruhsal hastalıklara yatkınlıkları da artmaktadır.

Özellikle demans, depresyon yaşlı ruh sağlığının en çok üzerinde durulması gereken konulardır. Yaşam süresinin uzamasıyla bugünden yarına demans olgularının artacak olması kaçınılmazdır. Erken tanı ve iyi tedavi edilmesi, tedavinin takip edilmesi, önleyici psikiyatrik yaklaşımlar çok önemlidir. Üniversitelerimizin ilgili birim ve anabilim dallarının bu konularda uzman personel yetiştirmesi, evde bakım hizmeti verenlerin yetiştirilmesine yönelik kursları desteklemesi gerekmektedir.

Bugün 65 yaşın altında olanlar; yarın yoksullukla boğuşmayan, geleceğinden endişe etmeyen, ruhsal ve fiziksel olarak yaşını sağlıklı ve aktif yaşamaya, ruh sağlığı iyi yaşlılar olmak için, tüm ülke olarak sosyal ve sağlık politikalarımızın yaşlılara emeklilere sunduğu hizmetin takipçisi olunmalıdır. Engellenmeyen gerçek olan yaşlanma için sloganımız ’Her yeni güne yaşlanmak için değil, sağlıklı yaşamak için uyanalım’ olsun. Bu duygu ve düşüncelerle 1 Ekim Dünya Yaşlılar Gününü kutluyor; sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar