Engelli Öğrenciler Kayıt Olacak Okul Bulamıyor

  • Aydın Gazete
  • 28 Eylül 2016
  • Yorumlar Kapalı

Geçen hafta açılan 2016-2017 eğitim yılı ile milyonlarca öğrenci ders başı yaptı. Bazı öğrenciler ise yaşıtları kadar şanslı değil. İlgi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Kadir Çalış, engelli öğrencilerin eğitim yılı öncesi kayıt yaptıracak okul bulmakta zorlandıklarını belirterek, “ Engelliler, gidebileceği bir okul olmadığı için eğitimden mahrum edilmektedir. Aileleri ile beraber çok büyük mağduriyetler yaşamaktadırlar” dedi. Engelli öğrencilere uygun okulların az olduğunu ve bu öğrencilere ders verecek eğitimci sayısının yetersiz olduğuna vurgu yapan Çalış, ayrıca okullarda engelli öğrencilerin diğer öğrenciler ve aileleri tarafından dışlanabildiğini söyledi.

“ENGELLİ ÖĞRENCİLERİN ÇOĞU LİSEYİ TAMAMLAYAMIYOR”

Engelli öğrencilerin ve ailelerinin eğitimde yaşadıkları sorunları çok büyük seviyelerde olduğunun altını çizen İlgi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Kadir Çalış,  Özellikle okul öncesi dönemde eğitim fırsatlarının çok kısıtlı olduğunu söyledi. Öğrencilik dönemi boyunca engelli öğrencilerin yaşadıkları sorunlara değinen Çalış, “Okul öncesi dönem eğitime yeni katılacak engelli çocuklarımız için zorlu sürece girdiği ilk dönemlerdir. İlkokul çağına gelmiş, kaynaştırma yoluyla eğitimleri gerçekleşecek engelli bireylerin ise sorunları daha da büyüyerek devam etmektedir. Sınıflarındaki öğrenci velilerinin yaklaşımları, bu konuda çok az bilgilendirilen diğer öğrenciler, bazı okul yönetimlerinin yaklaşımları ve tüm zorluklar içerisinde engelli bir bireye destek olabilecek yeterliliğe ve donanıma sahip olmayan eğitimcilerle kaynaştırma eğitiminin başarısı sorgulanabilir.

Bunun yanı sıra kaynaştırma eğitimine katılamayacak düzeyde ki engelli bireyler, okulların bünyesinde bulunan özel alt sınıflara devam etmektedir. Söz konusu sınıfların sayısının yetersiz olması, birçok öğrencinin eğitime katılamamasına sebep olmaktadır. Düşünün ki engelli olmayan, okul çağına gelmiş bir çocuğu ailesini hiçbir okula kaydedemesin. Başvurduğu okullar ‘yerimiz yok, alamayız, seneye başlasın vb.’ cevaplarla bu çocuğu okula kayıt yapmasın. Sanırım ülke gündemi sarsılır, toplum bu duruma itiraz eder. Fakat engelli öğrenciler, her eğitim yılının başlangıcında bu tür durumlarla karşı karşıya kalmaktadır. Gidebileceği bir okul olmadığı için eğitimden mahrum edilmektedir. Aileleri ile beraber çok büyük mağduriyetler yaşamaktadırlar. Bu vahim durum lise düzeyinde çok daha büyük sorunları barındırmaktadır. Liseye devam edecek bireylerin çoğu 12 yıllık zorunlu eğitimin son dönemi olan bu dönemde eğitimden tamamen mahrum kalmaktadırlar” dedi.

ENGELLİ ÖĞRENCİLERE PSİKOLOJİK BASKI!

Çalış, Engelli öğrencilerin okullarda psikolojik baskıya maruz kaldığını ve bu durumun öğrencileri ve ailelerini daha çok zorladığını ifade etti. Çalış şunları söyledi:  “Okulların sayısının yetersizliği, eğitimci eksikliğinin yarattığı sorunlardan sıyrılıp gidebileceği bir okul bulan engelli aileleri, her şeyi aştıklarını düşündükleri anda bu sefer de sınıfta ki diğer çocukların aileleri ile yaşayacakları sorunlarla karşı karşıya gelmektedirler. Bazı aileler, çocuklarının psikolojisini bozduğunu, eğitimi engellediğini, engelli bir öğrencinin bu okullarda olmaması gerektiğini iddia ederek, okul yönetimini ve engelli ailesini yoğun bir baskıyla bezdirmektedir. Söz konusu ailelerin davranışlarını rol model alan diğer öğrenciler, engelli arkadaşlarına karşı olumsuz davranışlar göstermekte, engelli bireyler okuldan soğumaktadırlar.

Birçok engelli birey eğitimini bu sebeplerle yarım bırakmaktadır. Kendi haklarını savunmaktan yoksun engelli bireylerin, eğitim hakları konusunda bizlerin daha duyarlı olması gerektiğine inanıyorum. 12 yıldır eğitimleri için çalışmalarımı sürdürdüğüm özel çocukların, eğitim aldıktan sonra ki olumlu gelişimlerinin canlı tanığıyım. Aileden başlayacak, okulla devam edecek eğitimin, biz rehabilitasyon merkezlerinin de desteğiyle çok daha yüksek başarılı sonuçlara ulaşacağına olan inancım tamdır”

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar