İngilizceyi Rahat Konuşmayı konusarakogren.com ile Öğren

  • Aydın Gazete
  • 27 Eylül 2016
  • Yorumlar Kapalı

Önceliklerinizi bir şekilde belirlemelisiniz. Pek çok önemli insan gibi Benny Lewis de ana dili olan İngilizce sonrasında öğrendiği ilk yabancı dili yani İspanyolcayı bir seneden fazla sürede öğrenmiştir. Ancak sonraki yabancı dillerini daha kısa sürede öğrenmeyi başarmıştır. Benny Lewis, işin sırrını şu şekilde açıklamaktadır; dil öğrenmeye başlarken önceliğinizi işinize yarayabilecek türden diyaloglara ve kendine sorulacak soruları yanıtlamaya vermek olarak yanıtlamıştır. Yeni dilleri öğrenmeye başladıkça teknik tercüme gerçekleştirebilir bir hale gelmeyi başarmıştır. İlk aşamadan en sık kullanılan sözcük, kalıp ya da deyimleri içeren kitapları ve internet ortamından dersleri tercih etmeniz fayda sağlayacaktır. Bu sayede o dilden kolay diyalogları yürütebilecek sözcük ve cümle kalıplarıyla donanmış hale gelirsiniz. Aynı zamanda İngilizce film özetlerini de bu konuda değerlendirebilirsiniz. Telaffuzları daha rahat duyabilir ve pekiştirebilirsiniz.


Başlangıç aşamasında en önemli bariyer kesinlikle özgüven eksikliğinden ibaret olabiliyor. Ancak konuşmaya başladıkça daha başarılı bir konuma geldiğinizi görebilirsiniz. Üstelik bu durum kendinize olan güveni de artırmaktadır. Yabancı dil uzmanları, dil öğrenme konusunda ilerleme kaydedebilmek için o dili konuşabilme cesaretini göstermek gerektiğine dikkat çekmektedir. Yani ağzınızı açamazsanız eğer gelişme kaydedemezsiniz demek oluyor. Bu durum da yanlış yapmaktan korkmamanız anlamına gelmektedir. Aynı şekilde Benny Lewis, İspanyolca diline ilk başladığı zaman Tarzanca konuştuğunu iddia etmektedir. Ancak iki hafta içerisinde ‘kafada ampulün yandığı an’ geldi ve diş fırçası kırıldığı zaman markete gidip kendine yepyeni bir fırça almıştır. Nerede olursanız olun, insanların yeni dil öğrenmelerinidinlerken oldukça büyük bir sabır gerektirdiği ortadadır. Denizli İngilizce kursları hakkında araştırma yaptığınızda da sizlere bu tür alternatifleri sunabilecek ve yol gösterecek kursları tercih etmelisiniz.

Ders dışında aktivitelere de katılabilirsiniz. Amerika’da bir dil okulunun müdürü olarak görev alan Michael Geisler, yabancı dili daha hızlı öğrenebilmek için kendisini tamamen dile vermek gerektiğine inanmaktadır. O dilde ne denli fazla okur, konuşur ve dinlerseniz o derece hızlı gelişme kaydedebilirsiniz. Michael Geisler, okullarında bulunan öğrencilerin tiyatrodan spora kadar tüm ders dışı aktivitelere katılım göstererek öğrendikleri dili pekiştirmesi gerektiğini belirtmektedir. Ceviz İngilizcesi gibi basit kelimeleri dahil unutmamak adına pekiştirmeye özen göstermelisiniz. Düzenli konuşma yöntemiyle yanlışlarınızı düzelterek daha hızlı öğrenmeye başlayabilirsiniz. Uzman kişiler, telaffuz pratiğinin son derece önemli olduğunu ancak yanlışlara da dikkat edilmesi gerektiğini belirtmektedir. Ancak ilk başta konuşmaya çalışırken grameri fazla kafanıza takmamanız gerektiğini de kesinlikle unutmamalısınız.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar