Söke Ticaret Borsası 50. Yaşını Kutluyor

  • Aydın Gazete
  • 27 Eylül 2016
  • Yorumlar Kapalı

Tören Söke Ticaret Borsası Genel Sekreteri Yalçın Ateş’in borsa tarihçesini anlatan sunumu ile başladı.

Ardından açılış konuşmasını Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Salih Deniz Günal yaptı. “Ne mutlu ki 1966 yılında koyulan vizyon gerçekleşmiş” diyerek sözlerine başlayan Günal, birçok ilde dahi borsa açılma yetkisi verilmezken Söke’de 50 yıl önce borsanın kurulduğunu söyledi. Söke Ticaret Borsası’nın kuruluşundan bugüne gelmesinde emeği olan herkese teşekkür eden Yönetim Kurulu Başkanı Salih Deniz Günal; “Geçen yıl işlem hacmimiz 1 milyar TL’ye dayandı. Türkiye’de 113 borsa arasında 53. Sıradayız. Birçok il borsasının üzerinde işlem hacmimiz var. Geçmişten bugüne hizmet kalitesi ve üye memnuniyetine önem verildi. ISO 9001 kalite belgesine ilk başvurumuzda kabul edilmemiz bunun göstergesidir” dedi. Söke Ticaret Borsası’nın kurulduğu günden bu yana yatırım ve sosyal sorumluluk projelerinden kaçmadığını belirten Salih Deniz Günal; “Bu türlü çalışmalarımız bundan sonra da devam edecek” dedi.

Türkiye’de pamuk ambarı olarak Çukurova bilinse de kaliteye bakıldığında dünyanın en kaliteli pamuğunu üreten Söke’nin pamuğun başkenti olduğunu belirten TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken; “Söke Ticaret Borsamızın faaliyetlerini dinledik. O kadar güzel ve çok çalışmaları var ki ancak bu kadar özetlenebilmiş” dedi. Söke’nin çok şanslı olduğunu belirten Hakan Ülken; “Bizim oda başkanımız, bugün Söke’nin Belediye Başkanı. Bu bizim için bakıldığında çok önemli. Buraları bilen, bu bütçelerle çalışan, yönetim kurulu ve meclis nedir bilen bir Belediye Başkanımız var” dedi. Hakan Ülken Söke Ticaret Borsası’nın 50. Yaşını kutlayarak sözlerini tamamladı.

Yapılan konuşmaların ardından Söke Ticaret Borsası’nda yönetim kurulu ve meclis başkanlığı yapmış Halil Fırat, Zeki Semerci, Haluk Özbaşlı, Ahmet Tuğrul Başer, Bertan Balçık’a plaketleri verildi. Ayrıca borsanın pamuk analiz laboratuvarının yenilenmesinde katkısı bulunan GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan’a da bir plaket takdim edildi.

Daha sonra pamuk analiz laboratuvarının açılışına geçildi. 2003 yılında kurulan Söke Ticaret Borsası Pamuk Analiz Laboratuvarında bulunan test cihazının ömrünü tamamlamış olmasından dolayı 2015 yılında GEKA’ya başvurulduğu, GEKA’nın yüzde 60 hibe desteği ile yenilendiği belirtildi. Son teknoloji ürünü test cihazı ile yenilen pamuk analiz laboratuvarının yenilenme projesinin toplam bedelinin 767 Bin 164 TL olduğu, GEKA’nın 460 Bin 298 TL hibe destek sağladığı ifade edildi. Laboratuvarın açılış kurdelesi kesilirken, daha sonra katılımcılar pamuk analizinin nasıl yaptığını uygulamalım olarak izledi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar