Misafir Her Zaman Özele Layıktır

  • Aydın Gazete
  • 25 Eylül 2016
  • Yorumlar Kapalı

 

Özellikle hac vazifesini yapanların ziyaretine gidenlere ikramı olarak sunulan ve tek yudumluk bardaklarda ikram edilen adına da zemzem suyu denilen kutsal şifalı su, özel zemzem seti sayesinde hac malzemeleri satılan dükkân ve mağazalarından temin edilebilmektedir.

 

Zemzem takımı cam veya gümüş olarak, sürahi, tepsi ve bardaklardan oluşan parçalarla satışı yapılmakta, zemzem suyu ikramında kullanılmaktadır. Hac görevini yapmadan önce alışveriş esnasında hazırlanması gereken bu özel setler, misafirler için önceden yapılan hazırlıklarla tek takım veya birkaç takım olarak alınabilmektedir. Çay seti kadar büyük olmayan bardakları sayesinde daha az zemzem suyu ile daha fazla misafir ağırlanmakta ve dini inançları gereği bu kutsal su içilerek manevi huzur sağlanabilmektedir.

 

Evlerin vazgeçilmez diğer mutfak eşyalarından biri de çay takımı olmaktadır ki, günde birkaç defa demleyerek veya misafirler için özel olarak kullanılan çay seti sayesinde ikramlar yapılarak kullanılmaktadır. Türk kültür gelenek ve göreneklerinde tatlı ve şeker ikramı da önemli bir yer aldığından, sohbetlerin tatlı tadında akıp gitmesi, şeker gibi konuşmalarla sürmesi adına şekerlik içindeki lokumlar veya çikolatalarla zenginleştirilmektedir.

 

Zengin bir kültüre sahip olan yurdun her yöresinde değişik adetlerle misafir ağırlaması yapılan ülkemizde, konu her ne olursa olsun, evin en güzel eşyası ile karşılama ve ikramlıklar sunularak ağırlamaya önem verilmektedir. Takım olarak kullanılan zemzem veya çay setleri, tepsisi, şekerliği ile bütünlüğü düşünülüp, misafir karşısına çıkarılmaktadır. Özellikle ilk defa ağırlanacak misafire karşı çok daha hassas yaklaşılması, ona verilen değer ve özen olarak görülüp, saygı ve hürmetin bir parçası kabul edilmektedir.

 

Mutfak eşyası olan parçalar, züccaciye ürünleri olduğundan, çeşitli modellerde veya renklerde satışı yapılmakta, zevke göre tercih sunulmaktadır. İsteyen ve ihtiyacı olan seçimlerini görerek veya dokunarak yapabildiği gibi, internet üzerinden de satış yapılan sitelerden alma imkânına sahiptir. Hediye olarak ev gezmelerinde götürülmeye müsait eşyalar, kullanım amacı taşıyıp, hatıra olarak değerlendirilebilmektedir. Kız çeyizlerinde birbirinden farklı modellerde mutfaklarda yerini alan takımlar, günlük kullanım veya özel misafir olarak da değerlendirilebilmektedir. Takım olarak veya ayrı ayrı parçalardan kombin yaratılması zevke göre değişebilmektedir. Ayrıntılı bilgiye http://www.hediyehome.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar