Tüllüşah Vadisine Akademik Destek

  • Aydın Gazete
  • 24 Eylül 2016
  • Yorumlar Kapalı

Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Çiğdem Kılıçaslan, Doç. Dr. Bülent Deniz, Yrd. Doç. Dr. Tendü Hilal Göktuğ ve asistanları araştırma görevlisi Derya Yazgı’ya, Tüllüşahlar ve alandaki bitkiler tanıtıldı. Yapılaşmaların çoğalması tarımsal arazilerin açılması nedeniyle, Tüllüşah bitkisinin yaşam alanlarının neredeyse tamamen kaybolduğu belirtildi.

Kuşadası’nın sembolü olabilecek güzellikteki endemik bitkinin “Vahim durumda” (CR) kategorisinde, yani çok yakın gelecekte yok olma riski altında bulunması nedeniyle kalan Tüllüşahların korunmaya alınması için Kuşadası Belediyesi’ne başvurulduğu ve bitkinin belediye arazisinde olması nedeniyle koruma talebinin kabul edildiği anlatıldı.

Tüllüşah Vadisi olarak bilinen alanda sadece bu endemik türün değil, aynı zamanda 100’ün üzerinde bitki türü ve ağaçların olduğu belirtildi.

Milli Park içindeki birçok bitki türünün, bu küçücük alanda yetişmiş ve bugüne kadar gelmiş olmasının nedeni, arazinin belediyeye ait olup, tarıma ve yapılaşmaya açılmamış olmasından kaynaklandığı söylendi. 

Çiçeklenmenin en az görüldüğü mevsimde bile zengin bitki topluluklarına rastlanan Tüllüşah Vadisi’nde, Kuşburnu, alıç, yabani erik, yabani asma, delice zeytin, erguvan, bindelik otu, tarhana otu vb. gibi pekçok bitki ve ağaç türleri gösterildi. Genellikle yüksek kesimlerde görülen eğreltilerin buradaki klima ve nemden dolayı yüksek oranda yetiştiği anlatıldı.

Tüllüşah Vadisi’nin hem korunması hem de Kuşadası turizmine kazandırılması için, alanda ziyaretçilerin gezebileceği, yetişen bitkiler hakkında Türkçe, İngilizce ve Latincelerin yer alacağı panolarda bilgi alabileceği, bakı ve fotoğraf çekme noktalarının oluşturulabileceği doğaya uyumlu düzenlemelerin yapılması için inceleme yapıldı.

Yaylaköy’de oturan yören insanlarının ekonomilerine katkı olması açısından, yerel ürünlerin satış yapılabileceği standların oluşturulması ve gelen ziyaretçilerin Yaylaköy yerel mutfağının ürünlerinden tatma fırsatı yaratılması için bir proje geliştirileceği söylendi.

Tüllüşah Vadisi’ndeki bitki çeşitliliğinin, eğitim kurumları ve üniversitelerin biyoloji bölümlerinin araştırma yapabileceği Kuşadası bitkileri gen merkezi haline getirileceği belirtildi.

ADÜ Peyzaj mimarlarına, Kuşadası Belediye Başkanı Dr. Ayşe Şerifoğlu tarafından Güvercinada gezilerek tanıtıldı. Burada yapılacak düzenlemeler hakkında bilgi alışverişi yapıldı.

ADÜ Peyzaj Mimarlarıyla birlikte, Doğal Botanik Park’ta bir inceleme yapılarak alan tanıtıldı. Alandaki bitki örtüsünün ve denizel alandaki türlerin zenginliği konusunda bilgi verildi. Peyzaj Mimarları tarafından da Kuşadası’nda böylesine güzel bir alanın mutlaka korunması ve koruma-kullanma dengesi gözetilerek turizme de kazandırılması için bir proje yapılmasının Kuşadası’nın kazancı olacağı söylendi.

Ekip olarak Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı ziyaret edildi. Alanlarla ilgili değerlendirmeler yapıldı. Başkan Kayalı, biyolojik çeşitlilik barındıran alanların korunması ve turizme kazandırılması için her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını bildirdi. ADÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü tarafından alanların projelendirme konularında yardımcı olunacağı belirtildi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar