Sarı Altın Modern Tesisle Buluştu

  • Aydın Gazete
  • 4 Aralık 2015
  • Yorumlar Kapalı


2014 yılı içerisinde TKDK Aydın İl Koordinatörlüğüne 1.090.700,00 TL’lik proje sunan Serkan Karatosun, sunmuş olduğu projenin 539.475,00 TL’sini TKDK’dan hibe desteği olarak aldı. Aldığı destek sayesinde, Türkiye’de Çam Fıstığı üretiminde çok önemli bir yere sahip olan Koçarlı’ya modern bir çam fıstığı işleme ve paketleme tesisi kazandırdı. Koçarlı’nın Gündoğan mahallesinde yer alan tesise ziyarette bulunan TKDK Aydın İl Koordinatörü Erhan ÇİFTÇİ,  Yerinde Kontrol Birim Amiri Derviş BAĞIRGAN ve Ödeme Talep İşlemleri Birim Amiri Nuri AKDAĞ proje sahibinin rehberliğinde tesisi gezerek tesisin faaliyetleri ve çam fıstığının nasıl işlendiğiyle ilgili bilgi aldı.

“Bu Tesisler Yarınlara ve Yeni Yapılacak Yatırımlara Örnek Olacak”

Türkiye’de üretilen çam fıstığı kozalağının yüzde 60’ının Koçarlı’da işlendiğini ifade eden İl Koordinatörü Erhan ÇİFTÇİ, “ Koçarlı’da yılda yaklaşık 10 bin ton çam fıstığı kozalağı üretiliyor. Bu kozalaklardan elde edilen fıstık içi ise 250 ton civarındadır. Koçarlı’da üretilen çam fıstığı Aydın ve Ülke ekonomisi açısından büyük öneme sahiptir. Kurumumuzun vermiş olduğu hibe desteklerden faydalanarak kurulan bu tesisimiz sayesinde Koçarlı’nın çam fıstığı daha modern koşullarda işlenecek. Koçarlı’da üretilen çam fıstığının, TKDK destekleriyle kurulan bu tesiste işlenmesi ve ürünlerimizin Aydın ismi altında markalaşması kurumumuz için onur verici bir duygudur. TKDK olarak, bu tesislerin yarınlara ve yeni yapılacak yatırımlara örnek olmasını ümit ediyoruz. ” dedi.  

“TKDK Yapılacak Yatırımların Anahtarı Konumunda”

Koçarlı’da yaklaşık 20 yıldır bu işi yaptıklarını ifade eden tesis yetkilisi Serkan KARATOSUN, TKDK tarafından verilen desteklerin yapılacak yatırımların anahtarı konumunda olduğunu vurguladı. Daha kaliteli ürün elde edip ihracat payını arttırmak için TKDK desteklerinden faydalandıklarını açıklayan Karatosun, ” Faaliyette olan tesisimize TKDK destekleri sayesinde modern makine ekipmanlar aldık. Şimdi bu tesisimizde daha fazla çam fıstığı işliyoruz. Koçarlı’da toplanan kozalaklar, tesisimizde modern koşullarda ayrıştırılıyor. Kozalaktan çıkartılan fıstık içi, işlenip paketlendikten sonra tüketime hazır hale geliyor. Ürünlerimizin bir kısmını yurt dışına bir kısmını da Ülke içine satıyoruz. Elle kırmaya başladığımız kozalakları şimdi modern kurduğumuz tesisimizde işliyoruz. Her geçen gün büyüyerek gelişen işletmemizin bundan sonraki en büyük hayali ünlü bir marka haline dönüşmek olacaktır. Bunun içinde çalışmalarımız devam ediyor. Verdiği hibe destekle tesisimize modern makina ekipman almamıza destek olan ve  bizim bu yolda ilerlememizi hızlandıran TKDK’ya teşekkür ediyorum.” dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar