Okula Yeni Başlayan Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

  • Aydın Gazete
  • 23 Eylül 2016
  • Yorumlar Kapalı

Klinik Psk. Büşra Angıner’in Konu ile İlgili Açıklaması;

Çocuğun okula alışma sürecinde anne ve babaya düşen görevlerin ise çok önemli olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz. 

Çocukların okula başlaması, gerçek hayata büyük bir adım atmaları olarak da değerlendirilir. İnsanlar her yaşta yaradılış gayesine uyum sağlarlar ve çocuklar da okula gitme dönemleri geldiğinde yüksek düzeyde okula uyum sağlama kabiliyetlerine sahiptirler. Ancak, tüm bunlara rağmen yeni sürecine adapte olmakta zorluk çeken, uyum sağlayamayan çocuklar da bulunabilir. Çocuğun, rakibinin olmadığı, sürekli ilginin üzerinde olduğu ev ortamından sonra, kalabalık bir grubun içerisinde sürekli sosyallik gerektiren bir ortama girmesi ve bu duruma alışması zaman alacaktır. Duygusal olarak gelgitlerin fazlalaştığı bir dönem yaşanabilir.

Çocuğun okula uyum sürecini kolaylaştırmak için;

Öncelikli olarak; ebeveynler çocuktan daha heyecanlı ve stresli olabiliyorlar ve bu durum çocuklara da yansımaktadır. Velilerin sakin ve sıradan bir günmüş gibi davranmaları gerekir. Çocukta oluşacak kaygı ve stres veli ve öğretmen desteğiyle kısa sürede çözümlenebilir bir durumdur. 

Okulla ilgili soruları veya merak ettiği durumlar varsa bunlar geçiştirilmeden açıklanmalı, başka bir arkadaşı ile kıyaslamadan örneklendirilmelidir.

Çocuklar için en önemli unsur ‘güven’dir. Anne-babalar bu konuda çocuklarına güven vermelidirler. ‘’Buradayım.’’ , ‘’Çıkışta seni bekliyor olacağım.’’ , ‘’Kapıdan seni alacağım.’’ gibi güven veren cümlelerle çocuk kendini daha güvende hissedebilir. 

Okulun ilk gününde ebeveynlerin çocuklarını yalnız bırakmamaları çocuk açısından önemli unsurlardandır.

Okula gitmesi konusunda ki tutum tüm aile bireyleri açısından tutarlı olmalıdır. Tutarsız yaklaşımlar çocuktaki uyum problemini zorlaştıracaktır. 

İlköğretim düzeyinde eğitim gören çocuklar üzerinde yapılan araştırmaları incelediğimizde, okul öncesi dönemde çocuğuna koşulsuz sevgi veren ve onu destekleyen ailelerin çocuklarının, yaşamlarının ileriki dönemlerinde daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Çocukların yeni bir hayata adım attıkları bu süreçte de övgü ve pekiştirmelere ihtiyaçları olacaktır.

Tüm bunlara rağmen çocuğun olumsuz tavırlarında herhangi bir düzelme olmuyorsa, destek alınması iyi olabilir.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar