Aile Boyu Mide Küçülttüler

  • Aydın Gazete
  • 21 Eylül 2016
  • Yorumlar Kapalı

Aile Boyu Obezite Ameliyatı Oldular

ÖNCE KARDEŞLER SONRA ANNELERİ…

Gurbetçi Kara Ailesi, aşırı kiloları nedeniyle sağlıkları bozulunca şifa bulmak için İzmir’e geldi. Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Serdar Kaçar’a muayene olan aile fertleri, kısa aralıklarla ameliyat olmak istediklerini söylediler. Dr. Kaçar, ilk olarak Kara Ailesinin en küçük ferdi 18 yaşındaki Emel’i ameliyata aldı. Özel Gazi Hastanesi’nde gerçekleştirilen mide küçültme operasyonun ardından kardeşlerinin zayıfladığını gören ağabeyleri de ameliyat kararı verdi. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde okuyan 153 kiloya ulalşan Tolga (21) ve avukatlık eğitimi alan 140 kilo ağırlığındaki Kaan (20) , Kurban Bayramı’ndan önce aynı gün ameliyata alındı. Bir kaç gün sonra ise şeker, tansiyon ve kolestrol hastalıkları nedeniyle sağlığı iyice bozulan anneleri Vildan Kara Dr. Kaçar tarafından başarılı bir ameliyatla midesi küçültüldü. 

DÜZENSİZ BESLENME NEDENİYLE KİLO ALDIK

Kendisi ve çocukları için bir çok zayıflama yöntemini denemelerine rağmen başarılı olamadıklarını ve mide küçültme ameliyatının gerekli hale geldiğini anlatan Vildan Kara, “Ailecek Berlin’de yaşıyoruz. Düzensiz beslenme nedeniyle çocuklarım aşırı kilo aldı. Diyet ve spora rağmen kilolarını veremediler. Obezite ameliyatı olmasaydık ailecek sağlığımız daha da kötüye gidecekti. Ameliyatlarımızı başarıyla gerçekleştiren Serdar Hocama teşekkür ediyorum. Türkiye’de sağlığımıza kavuştuk” dedi.

AİLE DAYANIŞMASI

Obezite hastalarında diyabet, hipertansiyon gibi yandaş hastalıkların geliştiğini belirten Doç.Dr. Serdar Kaçar, “Spor, diyet veya ilaç tedavisiyle önüne geçilemeyen obezite tedavisinde, mide küçültme ameliyatları hastaların sağlıklarına kavuşmasında günümüzün en etkili ameliyat yöntemidir. Almanya’dan gelen ailenin fertlerinin sağlıkları aşırı kiloları nedeniyle kötü bir seyir izliyordu. Aile fertleri dayanışma içerisinde birlikte ameliyat olmaya karar verdiler. Ameliyat kararında aile fertleri ve yakınlarının kararları da önemli rol oynamaktadır. Ama tabiki ameliyat olacak kişinin ameliyata karar vermesi, daha da önemlisi operasyondan sonra sağlığı için gerekli kurallara uyması önem taşımaktadır” dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar