Öğrenciler Sokakta mı Yatacak?

  • Aydın Gazete
  • 18 Eylül 2016
  • Yorumlar Kapalı

Aydın’da 18 Haziran günü 175 bin 375 öğrencinin karnelerini alması ile başlayan yaz tatili bitti. Yarın sabah ders başı yapacak pek çok yatılı öğrenci köylerinden şehir merkezlerinde okullarının bulunduğu yurtlara geldi.

Aydın’da da çeşitli ilçe ve dağ köylerinde okuyan öğrenciler yarın ders başı yapmak için okullarına geldi. Aydın İmam Hatip Lisesi’nin Devlet Parasız Yatılı yurtlarında kalan öğrenciler yurtlarına geldiklerinde yurdun kilitli olduğunu görünce ne yapacaklarını şaşırdı. Nerede kalacaklarını ve ne yapacaklarını bilemeyen öğrenciler ailelerini arayarak yardım istedi.

“Öğrencileri sokağa mı bırakalım”
Bunun üzerine yeni atanan yurt müdürünü arayan veliler ikinci bir şoku yaşadı. Müdürün yurdun yarın açılacağını ve herkesin başının çaresini bakmasını istediğini belirten veliler, “Okulların açılacağı dün belli olmadı. Yurt müdürünü aradık çocukları götürün ya da bir yakının evinde kalsın deyince ne yapacağımızı şaşırdık. İmam Hatip Lisesi Yurdu açık olmayınca çocukları Milli Eğitim’e devredilen Kemal Erimez Yurdu’na göndermişler. O yurt da açık değil. Okulların ilk gününden öğrencilere bu şekilde sorun yaşatılması çok garip” diye konuştular.

Milli Eğitim Müdürü çocukları sokaktan kurtardı
Çocukları sokakta kalınca İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre’yi arayan öğrenci velileri, durumu anlatarak bir çok öğrencinin 50-100 kilometre mesafeden geldiğini, ne geri dönme imkanları ne de otelde yatacak imkanları olduğunu belirterek çocukların sokakta bırakılmaması için yardım istediler. Velilerin şikayeti üzerine, İl Milli Eğitim Müdürü’nün talimatı üzerine yeni atanan yurt müdürü öğrencilerin kapısının önünde beklediği yurda gelerek yurdun akşam saat 20:00’den sonra açılarak öğrencilere barınma hizmeti verileceğini belirtti. Milli Eğitim Müdürü’nün soruna el atması sayesinde henüz çocuk yaştaki öğrenciler sokakta kalmaktan kurtuldu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar