Dünkü Habere BlaBlaCar’dan Açıklama Geldi

  • Aydın Gazete
  • 2 Eylül 2016
  • Yorumlar Kapalı

Çevre Mühendisi ve İletişim Uzmanı Nilgün Böcekli’nin görüşlerine karşı açıklamamızı paylaşmak isteriz. 

Fransa’da 2006 yılında kurulmuş olan dünyanın en büyük şehirler arası yolculuk paylaşım ağı BlaBlaCar Türkiye’de 2014 yılı Eylül ayında faaliyete başlamıştır. BlaBlaCar sadece Avrupa ülkelerinde değil, Latin Amerika ve Asya kıtalarında da faaliyet göstermektedir. Şu an Türkiye, Fransa, İspanya, İngiltere, İtalya, Portekiz, Polonya, Hollanda, Almanya, Belçika, Lüksemburg, Rusya, Ukrayna, Romanya, Macaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Hindistan, Meksika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olmak üzere 22 ülkede BlaBlaCar’la yolculuk paylaşımı yapmak mümkündür. 

BlaBlaCar faaliyete geçtiği ilk dönemden itibaren Türkiye’de de olmak üzere yoğun ilgi ile karşılanmaktadır ve tüm dünyada bir yılın her çeyreğinde 10 milyondan fazla kişi BlaBlaCar’la yolculuklarını paylaşmaktadır.  Dolayısıyla, Avrupa’da sistemin sosyolojik olarak tartışılmaya başladığı yönündeki açıklamaların herhangi bir dayanağı yoktur.

Merkezi Fransa’da olan ve 22 ülkede faaliyet gösteren BlaBlaCar 30 milyondan fazla üyeye sahiptir. Bugüne kadar 35 milyondan fazla güvenli yolculuğun gerçekleşmesine yardımcı olan BlaBlaCar, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de titizlikle üzerinde durulan güvenlik kuralları doğrultusunda hareket etmektedir. BlaBlaCar ağına katılmak isteyenler; sosyal medya hesaplarındaki gerçek profillerini kullanarak sisteme üye olmakta ve profillerinde kimlik bilgilerini (nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport), ve LinkedIn hesaplarını doğrulayabilmektedirler. Ayrıca, telefon numarası, e-posta adresi bilgilerinin yanı sıra fotoğraf, özgeçmiş ve önceki yolculuklardan alınan puanlar gibi diğer üyelerin yol arkadaşı seçimine yardımcı olabilecek bilgilere yer vermektedirler. BlaBlaCar üzerinden yapılan yolculuklardaki emniyet kuralları başka koşullarda yapılan yolculuklardaki emniyet kurallarının aynısıdır. 

Bu vesileyle önemli bir bilgiyi yeniden paylaşmak isteriz; New York Üniversitesi ve BlaBlaCar’ın birlikte yürüttüğü dijital çağda güven araştırmasına göre, BlaBlaCar Türkiye üyelerinin %70’i yolculuk paylaşımını en iyi tanımlayan kavramların dayanışma ve sorumluluk olduğunu düşünmektedir. Avrupa kültüründen ayrışan ve Türkiye’ye özgü olan bu durum, yolculuk paylaşımı kavramının kültürümüzle olan uyumunu bir kez daha ortaya koymaktadır. 

BlaBlaCar sisteminin sosyolojik olarak ciddi sıkıntılara neden olabileceği yönünde yapılan bu açıklamanın herhangi bir bilimsel dayanağı olmadığını bir kez daha vurgulamak isteriz. 

Tüm dünyada yolculuk yapmayı milyonlarca üyesi için çok daha hesaplı, sosyal ve kolay bir hale getiren BlaBlaCar, oluşturduğu güvenilir topluluğu korumak ve büyütmek için çalışmalarına devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.  

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar