7 Sevinç 1 Hüzün

  • Aydın Gazete
  • 29 Ağustos 2016
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması;

Yuva alanının hemen arkasında yazlık siteler ve turistik işletmelerin bulunması nedeniyle, yumurtadan çıkan yavruların dağılmaması ve ışıklara gitmemesi için öncelikle kafesleme sistemiyle toplanarak, açılan kanallardan denize sağlıklı bir şekilde ulaşmaları sağlandı.

Hayatlarında ilk kez yumurtadan çıkan yavruların denizle buluşmasını izleyen vatandaşlar, belgesellerde izledikleri görüntüleri canlı olarak seyretmenin heyecanını yaşadılar ve çok mutlu oldular. Deniz kaplumbağaları ve korunmaları hakkında vatandaşlara bilgilendirme yapıldı.

Özellikle çocukların çok ilgi göstermesi ve deniz kaplumbağaları hakkında bilgilendirilmesi, nesli tehlike altında olan bu canlıların geleceğini olumlu etkileyecektir. Kuşadası’ndaki C.Caretta yuvası herkesi sevince boğdu. 

Bir yandan doğumlar vatandaşları sevince boğarken, diğer yandan da üzücü görüntüler oluştu. 2 kaplumbağa daha yaşamını kaybetti. Kuşadası Grand Belish Hotel önündeki plaja vuran bir deniz kaplumbağasının yapılan kontrollerinde boğularak öldüğü tahmin edildi.

2. vakadaki kaplumbağa Kuşadalı balıkçı Yaşar Kaynak tarafından açık denizde bulundu. Ağzındaki naylon parçalarına bakıldığında, denize atılan naylon poşetleri denizanası sanarak yediği ve bu nedenle sindirim ve boşaltım yolları tıkanarak öldüğü tahmin edildi. Bu tür olayların önüne geçilmesi için denizlerimize naylon poşet vb. atıkların atılmaması gerekir. Kibrit kutusu büyüklüğündeki yavruların insan ömrünü aşan bir süreç geçirerek büyüdükleri düşünüldüğünde, ne kadar önemli oldukları bilinmeli ve korunmaları için duyarlılık gösterilmelidir. Ölen kaplumbağalar Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’na gömüldü. Toplam 56 yavruya ulaşan ETE sitesi önündeki yuvada bu akşam da nöbete devam edilecek. Yarın Doğa Koruma ve Milli Park yetkilileri, Prof. Dr. Yakup KASKA, ve EKODOSD ’un katılımıyla yuva açılımı yapılacaktır.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar