Aydın SGK’dan Yeniden Yapılandırma Semineri

  • Aydın Gazete
  • 26 Ağustos 2016
  • Yorumlar Kapalı

Seminerin açılışında konuşan SGK İl Müdür Vekili Tayfun Akbulut, ”Sosyal güvenlik bir anlamda insanların bulundukları toplumlarda insan onuruna yakışır bir şekilde, başka’insanlara muhtaç olmadan yaşamalarının ve kişisel özgürlüklerinin teminatıdır.

Kurumumuz, vatandaşlarımıza doğumundan ölümüne kadar, hatta ölümünden sonra da hak sahiplerine sağlık, sigorta ve sosyal yardım alanlarında, ”Kaliteli, adil, kolay erişilebilir, insan odaklı hizmet veren, aktüeryal ve mali açıdan sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemini yürütmek ve geliştirmek” misyonu doğrultusunda hizmetlerini sunmaktadır. Kurumumuz; Vatandaşlarımız arasında, sosyal güvenlik ve sağlık hizmetlerinde ayrımcılığı kaldıran, finansal dengeyi gözeten Sosyal Güvenlik Reformu’nun kalıcı hale gelmesi ve yerleşmesi için hizmet yatırımlarında daima öncü olmayı ve vatandaş odaklı hizmet anlayışı içinde hizmet kalitesinin etkinliğini ve yenilikler ile toplumun tüm kesimlerinin memnuniyetini hedeflemektedir ve amacı sosyal güvenliği sağlamak olan bir kurumsal yapının varlığı, bağımsız ve modern bir ülke olmanın ön koşulu olduğunu göstermektedir.

Bu hedeflerimizin yerine getirilmesi için Prim tahsilatına büyük önem veriyoruz. Yaptığımız çalışmalarla prim tahsilat grafiğimizi her geçen gün daha da yükseltiyoruz. 2016 yılı Haziran ayı ve daha önceki aylara ilişkin SGK alacakları ve bunların gecikme cezaları yapılandırma kapsamına girecektir” dedi.

6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile SGK alacakları olmak üzere devletin bazı alacaklarını yeniden yapılandırılacağına da değinen Akbulut, ”2016 yılı Haziran ayı ve daha önceki aylara ilişkin SGK alacakları ve bunların gecikme cezaları yapılandırma kapsamına girecektir. Gecikme cezaları affedilecek, bunun yerine TÜİK verilerine göre hesaplanan” enflasyon farkı, borç asalına eklenerek tahsil edilecektir. Kanun kapsamında borcunu yeniden yapılandıran ve borcu yoktur yazısı alan esnaf ve işveren; bu borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemlerinden kurtulacak, teşviklerden yararlanabilecektir. Ayrıca daha önce tecil edilen, taksitlendirilen ve yapılandırılan borçların kalan taksit tutarları talep edilmesi halinde yeniden yapılandırılabilecektir.

Kanun kapsamında borcunu peşin ya da taksitli ödemek isteyenler, 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvurabilecekler ve ilk ödemeyi 2 Ocak 2017 tarihine kadar yapabileceklerdir.Yeniden yapılandırmanın Ülkemize, Milletimize ve Aydınımıza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar