Her Yıl Yeni Süprizlerle Karşılaşıyoruz

  • Aydın Gazete
  • 25 Ağustos 2016
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması;

2016 Yılı kazı çalışmalarıyla bilgi veren ve kazı çalışmalarında birbirinden değerli eserlerin çıktığını ve her yıl yeni sürprizlerle karşılaşıldığını söyleyen Mercangöz, buradaki tarihin sadece kültürel açıdan değil, aynı zamanda etrafı konutlarla dolan kalenin çevresel açıdan öneminin büyük olduğunu belirtti.

Denizin dibinde olan Kadı Kalesi, eğer keşfedilmeyip kazı çalışmaları yapılmasaydı bugün belki de üzerinde 2. Konutlarla dolu bir site haline gelecekti. 15 yıl gibi kısa bir sürede bilim insanlarının özverili ve duyarlı çalışmalarıyla tarihe ışık tutacak birçok eser ve mimari yapılar gün ışığına çıkarıldı. Aydın Arkeoloji Müzesinde sergilenen Hitit üslubundaki “Fırtına Tanrısı” heykelciği bunlardan biridir. Gerek Hitit heykelciği, gerekse kuruluşunu Anaia adlı bir Amazon kraliçesine bağlayan efsanelerin bölgenin ne kadar önemli bir yer olduğunu göstermektedir. Bir yandan da etrafındaki çarpık yapılaşmalara inatla, binlerce yıllık taşların üst üste konularak tarihsel mimarinin ortaya çıkarıldığı görülmektedir.

Kuşadası’nın yanı başında, denizin dibinde olan Kadı Kalesi’nin kazı çalışmalarının bitirilerek restorasyonunun tamamlanması halinde, bölge turizmi için çok önemli alternatif bir alan olacaktır. Kuşadası turizmine olumlu yönde büyük katkı yapacak bu alanının çalışmaları büyük zorluklarla ilerlediği de bir gerçektir. Bu nedenle Kuşadası’ndaki tüm kurumların, kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin Kadı Kalesi’ne sahip çıkarak, kazı çalışmalarına destek olmaları çok önemlidir.

Prof. Dr. Zeynep Mercangöz’ün teşekkür belgesi, Kuşadası’nın yaşayan tarihi Müjgan Şavkay tarafından takdim edildi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar