Aydın Kadına Yönelik Şiddette İlk 10’da

  • Aydın Gazete
  • 17 Ağustos 2016
  • Yorumlar Kapalı

2014 yılında yayınlanan “2013 Yılında Meydana Gelen Aile İçi Şiddet, Kadına Yönelik Şiddet ve Çocuk Suçlarının Değerlendirilmesi Raporu’na” göre Aydın, aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet olaylarında Türkiye 7.’si oldu. Aynı rapora göre en fazla aile içi şiddetin yaşandığı il Adana, en az ise Kilis oldu. Aile içi şiddet olaylarında mağdur olanların yüzde 80’i ise kadınlar.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ayten Can, Aydın’da 2014 yılının ilk altı ayında 415 kadının aile içi şiddet nedeniyle koruma talep ettiğini söyledi. 2013 yılında şiddet olaylarında yaralanan kadın sayısında, 2012 yılına nazaran yüzde 35’lik bir artış yaşandığını vurgulayan Can, şiddet gören kadınların yüzde 70’inin çeşitli nedenlerle adli makamlara ve kolluk kuvvetlerine başvurmadığı düşünüldüğünde bu rakamın çok daha üstünde kadının şiddet gördüğünün düşünüldüğünü belirtti.

Kadınlar genel olarak tartışma ya da ailevi nedenlerden dolayı şiddet mağduru olduğunu kaydeden Can, ilkokul mezunu kadınların yüzde 66’sı başta olmak üzere öğrenim durumu düşük olan kadınların, özellikle de ev hanımlarının yüzde 85’inin şiddete daha fazla maruz kaldığını söyledi.

BU YIL BİTMEDEN AYDIN’DA 7 KADIN EŞLERİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ
Yazısında Bağımsız İletişim Ağı BİANET’in basında yer alan haberlerinden toplanan verilere de değinen Can, verilere göre, 2014 yılının kadınlar açısından çok huzurlu geçmediğini belirtti. Can, “Aydın’da 2014 yılında 7 kadın, eşleri tarafından öldürüldü. 10 kadın çeşitli şekillerde yaralandı. 12 kadın ve kız çocuğu ise taciz ve tecavüze uğradı. 2014 yılının son günlerinde Nazilli’de bir doktor karısını birçok bıçak darbesi ile öldürürken polis memuru bir kadın, emekli öğretmen kocası tarafından kadının beylik tabancası ile vahşice katledildi” dedi.

SIĞINMA EVLERİ YETERLİ DEĞİL
Can, Aydın’da kadınların şiddet görmesi durumunda sığınabilecekleri Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı iki adet Kadın Sığınma Evi bulunduğunu vurguladı. Ayrıca Söke ve Kuşadası ilçelerinde Kadın Da(ya)nışma Merkezleri bulunduğunu kaydeden Can, amaç kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmak olsa da şiddetin önüne geçilemediği için her ilçede birer Kadın Da(ya)nışma Merkezinin açılması, ayrıca nüfusu 100 bin geçen ilçelerde Kadın Sığınma Evlerinin oluşturulması gerektiğini kaydetti.

ADÜ KADINA ŞİDDETİN ÖNÜNDE DURAN EN GÜÇLÜ KURUMLARDAN
Yrd. Doç. Dr. Can, Adnan Menderes Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni (ADUKSAM) kurarak kadına şiddetin önüne geçilmesi için bilgilendirme, bilinçlendirme ve kamuoyu baskısı yaratma yolunda önemli adımlar attığını da sözlerin ekledi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar