Üniversite Öğrencisi Söke’yi İstemiyor

  • Aydın Gazete
  • 15 Ağustos 2016
  • Yorumlar Kapalı


Aydın Gazete Haber Merkezi


Eğitim senesi sonlarına doğru Söke’de faaliyet gösteren Sağlık Yüksekokulu’nun Aydın’a taşınacağı söylentileri Söke gündemini uzunca bir süre meşgul etmişti. Söke’li esnaf ve vatandaşlar yüksekokulun Söke’de kalması gerektiğini ifade ederek bazı girişimlerde bulunmuşlardı. 

Ancak olayın diğer ayağı göründüğü gibi olmadı. Söke’de kalan fakülte öğrencileri karara tepki gösterdiler. 

Söke’de ev fiyatlarının bilinçli olarak yükseltildiğini ve öğrencilerin yolunacak kaz gibi görüldüğünü ifade eden üniversite öğrencileri öğrenimlerine Aydın’da devam etmek istediklerini ifade ediyorlar. 

Normal bir evin kirasının 4-5 yüz tl olduğunu ifade eden öğrenciler iş öğrenciye kiraya vermeye geldiğinde 1000 tl gibi rakamların konuşulduğunu söylediler. 

Sağlık Yüksekokulu öğrencileri bu konu ile ilgili Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğüne dilekçeler fakslamaya başladılar. 

Dilekçe metni şöyle;

Bilindiği üzere Söke bulunan Çocuk Gelişimi bölümünün 2016-2017 eğitim döneminde Aydın Merkezde devam edeceği duyumları alınmıştı. 

Ancak Söke halkı ve esnafı bu bölümün Söke’den ayrılmaması için tepkiler göstermiştir. Aynı zamanda tepkilerinin aksine öğrencilere verilecek ev/apart/yurt fiyatlarını anlaşmalı olarak artırarak fahiş fiyatlara çıkarmıştır.  Bölüm öğrencisi olarak eğitimime diğer bölüm öğrencileri ve hocalarla birlikte, staj yapacağımız yer olan Aydın Merkezde devam etmeyi istemekteyim. 

Eğer Söke’de devam edecek isek ev fiyatlarının ivedilikle düşürülmesini talep etmekteyim. 

Gereğini bilgilerinize sunarım. Saygılarımla.

Dilekçe metninden de anlaşılacağı üzere normalin çok üzerinde seyreden ev kiraları konusunda özellikle sivil toplum kuruluşlarının girişimlerde bulunması gerekiyor.
Üniversite öğrencilerini yolunacak kaz gibi gören şehirlerde bu anlayış her zaman ters tepmiş ve şehirler öyle ya da böyle bu durumdan zararlı çıkmışlardır. 

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar