Boğaziçililer Söke Beşparmakta

  • Aydın Gazete
  • 11 Ağustos 2016
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması;

İstanbul Boğaziçi Üniversitesi öğrenci topluluğunun her yıl düzenlediği kültür kampının bu yılki programı, Aydın ilinin Koçarlı İlçesine bağlı Güdüşlü köyünde başladı.

Kültür kampının ana teması zeybeklik kültürü olacak. Zeybeklerin oyunları, müzikleri, kıyafetleri, töreleri, sosyal yaşamları ve yaşam alanları incelenecek. 

Kültür kampının proje koordinatörlerinden Şahin YALDIZ “Öğrenci topluluğumuzun içinde bazıları hiç köye gelmediler, bazıları Ege’ye ilk kez geldiler. Öğrencilerin buradaki yöre insanlarının geleneksel yaşamlarını görmelerini, onlarla birlikte yaşamalarını, onların hayat tecrübesinden yararlanmalarını istiyoruz. Köylülerle birlikte inek sağacaklar, koyun güdecekler, tarlaya gidip birlikte bamya, börülce, karpuz toplayacaklar. Buna benzer köylülerin yaptığı pekçok işte çalışacaklar. Kendi yemeklerini yapacaklar, kendi çamaşırlarını yıkayacaklar. Tüm bu çalışmalar ve paylaşımlar öğrencilerin hayatlarında ciddi değişmelere yol açacak ve önemli kazanımlar elde edecekler.

Bunların yanı sıra kamp süresince sosyal içerikli etkinlikler düzenleyeceğiz. Kampın 1. Günü Latmos’la ilgili bir etkinlik düzenledik. Latmos’la ilgili etkinliği düzenlememizin nedeni, zeybek denince aklımıza dağ gelir. Aydın zeybeklerinde dağ deyince de, Beşparmak Dağları ilk akla gelenlerdendir. Antik adı Latmos olan bu dağın zeybeklik kültürü açısından önemli bir yeri vardır. Osmanlının son dönemlerinden, cumhuriyetin ilk yıllarına kadar pekçok zeybeğe yaşam alanı olmuş bu dağları öğrencilerimizin tanımasını istedik.

Amerika’da yapılacak belgesel filmler festivalinde finale kalan Latmos belgeselinin yönetmeni Yavuz Pullukçu’yu, senaristi yazar Hasan Cüneyt Bozkurt’u, sanat tarihçisi Umut Özgür Özel’i ve EKODOSD başkanı Bahattin SÜRÜCÜ’yü davet ettik.

Latmos’un doğal ve kültürel zenginliklerini, yöre insanlarının geleneksel yaşam tarzını, yaban hayatını ve bu güzellikleri tehdit eden unsurları içeren bir sunumu ve finale kalan Latmos belgeselini ilgiyle izledik. Bu bölgenin güzelliklerini, değerlerini tanıma fırsatı bulduk. Biz de tüm bu güzellikleri arkadaşlarımızla, dostlarımızla paylaşıp tanıtmak istiyoruz. “ dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar