Soğucak Şenliği Başladı

  • Aydın Gazete
  • 31 Temmuz 2016
  • Yorumlar Kapalı

Soğucak Mahalle Meydanı’na kurulan şenlik alanını çok sayıda vatandaşla beraber Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı da ziyaret etti.

Şenlik alanına kurulan organik sebze, meyve ve çeşitli yöresel yiyeceklerin satıldığı stantları tek tek dolaşan Başkan Kayalı esnafla sohbet etti.

KUŞADASI SOĞUCAK TARIM KÜLTÜR SANAT ŞENLİĞİ

Kuşadası’nın, körfeze ve Samos Adası’na hakim manzaralı köylerinden biri olan Soğucak, kent merkezine 11 km. uzaklıktadır. Eski mezarlıktaki taşlar 18. Ve 19 yy.’la tarihlenmekte ve mezarlığın içinde bulunan 4 kapılı yapının türbe olabileceği söylenmektedir. Yapının mimarisine bakıldığında daha erken dönemlere ait bir yapı olması da muhtemel görünmektedir. Köy içindeki önemli buluntulardan biri, günümüzde bir çeşmede devşirme olarak kullanılmış Roma dönemine ait bir lahittir. Lahitin üzerindeki yazıta göre, muhtemelen bir denizci mezarı olduğu söylenmektedir.

Tarım Kültür ve Sanat Şenliğinin ilkini yapan Soğucak, bugün heyecanlı bir gün yaşamaktadır. Gelen konukları hem ağırlamak hem de ürettikleri birbirinden güzel meyve sebzeleri şenliğe gelen misafirlere satmak için tezgahlarını süslemektedir.

Bu tür şenlik ve festivaller düzenlenen yerin kültürel yaşamına canlılık katmakta, insanlar arasında iletişimi artırmakta ve yöre insanlarının ekonomisine de katkı sağlamaktadır. Soğucak şenliğinin henüz birincisi yapılmaktadır. Soğucak’lılar, her geçen yıl kendilerini daha da geliştirip, aynı zamanda doğal ve kültürel zenginliklerini ve marka ürünlerini tanıtmak için önümüzdeki yıllarda çaba göstereceklerdir. Kuşadası Caferli köyündeki şenlikler her yıl yapılmakta ve tanınabilirliği her geçen yıl artmaktadır. Kirazlı köyünde yapılan festival tekrar hayata geçirilmelidir. Ayrıca Yeniköy, Çınar, Yaylaköy de de bu tür şenlikler mutlaka yapılmalıdır. 7’den, 70’e zeybek oynayan Çınar’da bir zeybek festivali yapılarak, yakın bölgenin tüm zeybekleri buraya davet edilebilir. Dünyada sadece Yaylaköy’de yetişen Tüllüşahla ilgili bir şenlik yapılarak, bitki ve botanik tutkunları buraya çekilebilir. Kuşadası Turizm Geliştirme ve Tanıtım Platformu, önümüzdeki yıllarda bu tür şenlik ve festivallerin sürdürülebilir olması için destek olursa, bunun hem köylere, hem de Kuşadası’na büyük getirisi olacaktır.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar