Ustalar Yeni Nesilden Şikayetçi

  • Aydın Gazete
  • 30 Temmuz 2016
  • Yorumlar Kapalı

Aydın’da yaklaşık 40 yıldır aynı mekanda elektrikli ve mekanik ev aletleri tamirciliği yapan Ümit Kazıklı yeni nesil ev aletlerinin de çocukların da hiç zora gelmediğini belirterek “Makinelerde kullan at, gençler de ise ye çalışma, tüket üretme dönemine girildi. Sistem böyle devam ederse gelecekte ciddi sıkıntı yaşanır” dedi.

Bugün gerek sanayide gerekse küçük esnafta en büyük sıkıntının çırak sıkıntısı olduğunu, sistemin hem kullanılan cihazları hem de insanları çok farklı hale getirdiğini belirten Ümit Kazıklı, “Eskiden ömürlük diye satılan pek çok ürün artık günümüzde 2 yıllık garanti süresi ile sınırlandırıldı. Genç nesil nasıl değişti ise yeni ürünler de aynı o şekilde değişti. Türkiye’de 5 yıl önce üretilip piyasaya çıkan bir ürünün tamiri yapılmıyor. Ancak 40-50 yıl önce üretilip günümüze kadar kullanılmış pek çok ev aleti ve araç halen tamir edilip kullanılıyor. Bu durum esnaf ve sanatkarlığı bitirir” diye konuştu.

“UNUTULAN AHİLİK GELENEĞİ GENÇLERİ DE OLUMSUZ ETKİLEDİ”
Eskiden usta çırak ilişkilerinin bir okul gibi değerlendirildiğini kaydeden Kazıklı, “Çırak ve ailesinin ustaya bakış açı; Usta bir okul, eğitimci şeklinde olurdu. Ustanın da çırağa bakışı ise çırak narin ve yetiştirilip hayata en güzel şekilde hazırlanması gereken bir emanet idi. Şimdi çırağın da ailesinin ustaya bakış açısı değişti. Her şey para olunca tüm değerlerimiz de para üzerine oldu. Maddiyat ön plana çıkınca maneviyat yok oldu. Gündelik yaşam geleceği de olumsuz etkiledi. Şu anda tüm esnaf çalıştırıp yetiştirecek çırak arıyor, gençler de işsizlikten dert yanıyor. Orta yerde buluşabilen kimse yok” sözleri ile mevcut sistemdeki zorunlu eğitimin gençlerin gelecek yaşantılarını zora soktuğunu belirtti.

“MEKANI DEVREDEBİLECEĞİM KİMSE YOK”
Bugün Aydın’da olduğu gibi ülke genelinde zanaatkarlık faaliyetinin yürütüldüğü pek çok işyerinin ömrünün ustanın ömrü ile kısıtlı kaldığını belirten Ümit Kazıklı, “Eskiden bir dükkan sürekli ustadan çırağa devrolurmuş. Bugün koskoca Aydın’da ustadan çırağa devrolan dükkan sayısı bir elin parmak sayısını geçmez. Şu günlerde ocakların tüpten doğalgaza dönüşümü işleri nedeniyle işlerimiz yoğun. Ancak şu dönemi bitirdikten sonra yaklaşık 40 yıllık bu dükkan da kapanacak. Kimse işini devredecek yetişmiş eleman bulamıyor” dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar