Deniz Kaplumbağalarına Dikkat

  • Aydın Gazete
  • 29 Temmuz 2016
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması;

Kuşadası kıyılarında son günlerde yoğun bir şekilde görülen deniz kaplumbağalarından 3 bireyi daha kaybettik. Bazen ağlara takılarak boğulan, bazen de sürat yapan deniz taşıtlarının çarpması sonucu yaşamını yitiren Caretta caretta (İribaş Deniz Kaplumbağası) ve Chelonia mydas (Yeşil Kaplumbağa) türü kaplumbağaları, beslenme amacıyla Kuşadası kıyılarında dolaşmaktadır.

Sadece Temmuz ayında 4 C.Carettanın ve 2 Yeşil Deniz Kaplumbağasının ölmesi hayli düşündürücüdür. 

Yaptığımız incelemelere göre ölen carettaların muhtemelen ağ ya da paragata takılarak boğulmadan, Yeşil Kaplumbağalarının ise deniz taşıtlarının çarpması sonucu öldüğü tahmin edilmektedir.

Kafasından çarpılan Yeşil kaplumbağanın üzerinde yaptığımız incelemede, ilginç bir detayla karşılaşıldı. Yeşil Kaplumbağanın sol ön ayağının diğerine göre daha küçük olduğu, muhtemelen geçmiş yıllarda bir kaza daha yaşadığı ve bu uzvunun yarısının koptuğu ve iyileştiği belirlendi. Ne yazık ki yaşadığı ikinci kazada yaşamını kaybettiği görüldü.

IUCN (Uluslararası Doğal Hayatı Koruma Birliği)’e göre “Endengered” (Nesli Tehlikede) statüsünde bir canlı olan Yeşil Deniz Kaplumbağaları, denizel biyoçeşitliliğimiz açısından önemli olup, zengin deniz çayırları nedeniyle Kuşadası kıyılarına gelmektedir.

Gerek C.Carettaların gerekse Yeşil Deniz Kaplumbağaların Kuşadası kıyılarında dolaşması sadece deniz ekosistemi açısından değil, aynı zamanda dalış turizmi açısından da çok önemlidir. Dalış tutkunlarının Kuşadası kıyılarında dolaşan deniz kaplumbağalarını rahatsız etmeden izleme imkanı vardır. Ağ ve paragat kazası yaşayan kaplumbağalarla ilgili balıkçıların ihbarları çok önemli olup, bu canlıların yaşama şansını artırır. Özellikle sürat tekneleri ve jet ski gibi deniz araçlarının kıyılarda sürat yapmaları, hem yüzen insanlar açısından hem de deniz kaplumbağaları için büyük tehdit oluşturmaktadır. Bu araçları kullananların çok dikkat etmesi gerekir.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar