Latmos’tan Avrupa’ya Künar

  • Aydın Gazete
  • 28 Temmuz 2016
  • Yorumlar Kapalı

Dağların altını denilebilecek künar kilosu 22 ile 24 Euro’dan ihraç ediliyor. Künar son yıllarda Avrupa ve Arap ülkelerine ihraç ediliyor.

Söke’nin Çavdar Mahallesinden girişimci Birol Garagöz Latmos Künarını son olarak İtalya ve İspanya gibi Avrupa ülkelerine gönderdi. Söke ve Koçarlı bölgelerini kapsayan Mazon havzasında rekoltenin bu yıl iyi olduğunu belirten Birol Garagöz’ün tek şikayeti ürünü işleme hızı. Garagöz; Kozalakların toplanmasından sonra fıstıkların kabuklarından ayrıştırılması zaman alan bir işlem olması nedeniyle ihracata sunulacak ürün yetiştirmede sorun yaşadıklarını belirtiyor. Konuyla ilgili çözüm arayışlarının devam ettiğini söylüyor.

Latmos-Beşparmak Tarım Ürünleri Ticareti işletmesiyle coğrafyanın ürünlerini değerlendirmeyi amaçlayarak yola çıkan Birol Garagöz, Latmos’un ürünlerinin markalaşması gerektiğini savunanlardan. Künar gibi özellikli ürünlerin dış piyasada rağbet gördüğünü belirten Birol Garagöz; “Yöreye ekonomik olarak katma değer sağlayan arayışlar içindeyiz. Bu yönde çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Söke’ye bağlı Çavdar Mahallesi’nde yıllık 150 ton civarında çekirdek fıstık üretimi yapılırken, bu rakam üretimin olduğu Beşparmak dağlarının tamamında 350 tonu buluyor.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar