Arı İle Pamuk Arasındaki Küskünlük Bitecek

  • Aydın Gazete
  • 27 Temmuz 2016
  • Yorumlar Kapalı

Aydın’daki yaklaşık 3000 arıcı adına Tarım İl Müdürü Fuat Fiket Aktaş’ı ziyaret eden Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir, sektörün en büyük sıkıntısının, arıcı ile çiftçiler arasındaki koordinasyonsuz gerçekleştirilen ilaçlamalar ve sahte bal olduğunu belirtti. Her yıl binlerce koloninin tarım ilaçlaması sonucu zehirlenerek telef olduğunu bu durumun hem milli ekonomiye hem de arıcılık sektörüne ciddi zarar verdiğini kaydeden Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir, İl Müdürü Aktaş’tan bu yönde yardımcı olmasını istedi.

“Arı ile pamuk arasındaki küskünlük bitecek”
Aydın Ovası’ndan eskiden önemli miktarda bal üretimi gerçekleştiğini ve uygun yapılmayan ilaçlama nedeniyle pamuk ile arının arasının açıldığını belirten Aydın Gıda Tarım ve hayvancılık İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş, arı ile pamuk ve diğer ürünlerin küskünlüğünü bitireceklerini söyledi. Bundan 17 yıl önce il başkanlığı döneminde Aydın Ovası’ndan bal aktığını belirten tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş, “Benim önceki dönemimde Aydın Ovası’ndan bal akardı. Şu anda yanlış ilaçlama sistemleri nedeniyle arı pamuğa konmaz oldu. Sıkıntıları biliyorum. Önümüzdeki süreçte çiftçimize arının önemini, doğru ve etkin ilaçlama yöntemlerini de anlatacağız. Aynı zamanda ziraat ilaçları satan bayilerle de birlikte olup yaşanan bu sorunu çözmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Aydın’da yaklaşık 3 bin arıcı 350 bin kovan varlığı olduğunu belirten Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir, gelişmiş ülkelerde devlet eliyle arıların daha verimli hasat için tarım alanlarına paylaştırıldığını ve bunun karşılığında arıcıya özel destek de verildiğini belirterek “Biz destek beklentisinde değiliz. Arımız zehirlenmesin yeter” diyerek İl Müdürü Aktaş’a teşekkür etti.

Sahte bal ile ilgili konuların da görüşüldüğü ziyarette Aydın tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bünyesinde gıda ile ilgili şikayetlerin anında değerlendirileceği birim oluşturulduğu ve insanların gerçek bal yemesi için mücadele edileceği belirtildi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar