Olağanüstü Meclis Toplantısında Olağanüstü Tartışma

  • Aydın Gazete
  • 26 Temmuz 2016
  • Yorumlar Kapalı

AK Parti Grubu ile Meclis Başkanı ve CHP Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu arasında yaşanan ‘demokrasi’ tartışmaları sonucu AK Parti grubu Meclisi terk etti. AK Parti Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerinin eylemini “Birlik ve beraberliğe gölge düşüren” eylem olarak nitelendiren Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Sizi 11 gündür meydanlarda halkın arasında bekliyoruz niye gelmediniz?” diye soran AK Partili meclis üyelerine “Ben demokrasi ve Cumhuriyet’in kıymetini 15 temmuz’dan sonra bilenlerden değilim. 15 Temmuz öncesinden de savunuyorum” diye cevap verdi.

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi saat 12:00’de olağanüstü toplantı. Yapımı devam eden Astim Köprülü Kavşağı’nın isminin “15 Temmuz Demokrasi Kavşağı” olması için yapılan toplantının açılışında 15 Temmuz gecesi yapılan darbe girişiminde şehit düşenler için saygı duruşunda bulunulup ismin oylaması yapıldı.

“Samimiyetten uzak ve siyasi sonuç elde etmeye yönelik bir tutum”
Toplantıda AK Parti Aydın Büyükşehir Belediye Meclis Grubu adına konuşan Tacettin Özden, “Aydın Büyükşehir Belediyesinin darbeye karşı ortak bir tavır alması güzel ve olması gereken bir davranış. Ancak 11 gündür Aydın’ın tüm alanlarında darbeye karşı tek ses ve tek nefes olmuşken Sayın Başkanı meydanlarda göremedik. Aydınlılar, millete karşı darbe sürecinde de alanlarda sizi yanlarında ve önlerinde görmek istediler ancak maalesef siz milletin arasında göremedik. Bugün burada ASTİM Köprülü Kavşağına 15 Temmuz ile ilgili şehitlerin anısına isim verilmek istenmesini samimiyetten uzak siyasi sonuç elde etmeye yönelik bir tutum olarak gördüğümüzü ifade etmek istiyoruz. ASTİM Kavşağı henüz bitmemiş ve ne zaman biteceği dahi belli değildir” diye konuştu.

Bunun üzerine Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğu cevap vermeye başlayınca Meclis Üyesi Köşk Belediye Başkanı Rıfat Kadri Kılınç, “Sayın Başkan sizi meydanlarda çok bekledik. Halk çok bekledi niye gelmediniz?” diye sordu ve AK Partili Belediye Meclis üyeleri toplu halde Meclis oturumunu terk etti.

“Siyasi arenaya çekilmesine asla kata müsaade etmem”
Köprülü kavşağın isminin oylanarak geçtiğini ve kendisine yönelik sözlere cevap vermek istediğini belriten Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu “Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi biz sadece 15 Temmuz ve 15 Temmuz’dan sonra savunmadım hiçbir zaman. Bu toplantıyı da asla kat siyasi bir arenaya çekilmesine kimseye müsaade etmem ve ettirmem. Ben CHP’de 2 dönem Milletvekilliği bir dönem il belediye başkanlığı ve bu dönem büyükşehir belediye başkanlığı yapıyorum. Ben 15 Temmuz’dan önce de Cumhuriyeti ve Demokrasiyi savundum. Cumhuriyeti ve demokrasiyi he r zaman kalbimde taşıdım. Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin 15 Temmuz’dan sonra kıymetini anlayanlara elbette tebrik ve takdir ediyorum. Keşke daha önce kıymetini anlaydınız” dedi.

Köprünün Ağustos ayında açılacağını da belirten Başkan Çerçioğlu, “Bugün başbakan bir açıklama yaptı köprünün de ismi 15 Temmuz şehitler köprüsü olarak nitelendirdi. Değerli basın da rica ediyorum bunun kesinlikle siyasi bir şova çevrilemesine sizler de müsaade etmeyin. Cumhurbaşkanı, Başbakan, CHP Lideri ve MHP Lideri bir toplantı yaptı. Devletin zirvesi toplandı. Devletin zirvesi birlik beraberliğini göstermişken buradaki arkadaşlarımızı birlik beraberliğe gölge düşürüp yanlış yapmışlardır” ifadelerine yer verdi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar