Söke’de Hazine Arazisini İzinsiz Kullanıma Geçit Yok

  • Aydın Gazete
  • 25 Temmuz 2016
  • Yorumlar Kapalı

Söke İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu; kimsenin devletin malını gasp edemeyeceğini söyledi.

Söke’de İlçe Kaymakamlığı tarafından hazine arazileri üzerinde yapılan çalışmada bazı hazine arazilerinin üzerine izinsiz zeytin fidanı yapıldığı tespit edildi. Bunlardan biri Tuzburgazı Mahallesinde tespit edildi. Tuzburgazı mahallesi sakinlerinden Selim Yeter Akıllı tarafından hazine arazisine izinsiz ekildiği tespit edilen zeytin fidanları ve sulama sistemi sökülerek sahibine teslim edildi. Jandarma nezaretinde yapılan söküm çalışmasında ilçe mal ve milli emlak müdürlüğü yetkilileri, mahalle muhtarı Recai Tuncer hazır bulundu.

BAŞVURU YAPTIM CEVAP GELMEDİ
Çiftçi Selim Yeter Akıllı ise, “2013 yılında burası çalılıklarla doluydu. Söke’deki tüm çiftçilerin elinde az çok hazine arazisi mutlaka vardır. 2014 yılında bu arazinin ekilebilmesi için dilekçe verdim. Ancak dilekçeye cevap gelmedi. 11 Eylül 2014’ten önceki başvurulardan dolayı hak sahibi oluyorsun. Biz de böyle bir yasa olduğu için bu bölgeye zeytin fidanı aşıladık. Bu bölgede herkes bu tür arazilere zeytin ekiyor. Ben de zeytincilik yaptığım için zeytin fidanı dikimi yaptım. Ancak kaymakamlığın emriyle zeytin fidanlarım söküldü. Parça parça olan arazinin tamamı 16 dönüm, buraya bin 600 fidan diktim. Hepsi söküldü” dedi.

“İZİNSİZ KULLANIMLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu yapılan dikimin izinsiz olduğunu ifade ederek, bu türlü izinsiz kullanımların takipçisi olacaklarını söyledi. Kaymakam Kurtbeyoğlu; “Söz konusu arazide 2886 Sayılı Yasa gereğince tahliye işlemi gerçekleştirildi. Bu memlekette hiç kimse milletin ve devletin malını gasp edip oraya buraya çamur atma hakkına sahip değildir. ’Devletin malını imar ederek içine zeytinlik veya elma dikebilirim’ diyemezsiniz. Dikilen zeytinler izinsiz olduğu için yasal değil. Biz de gerekli çalışmayı yaptık ve zeytin fidanlarının sökümünü gerçekleştirdik” dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar