Aydın’ın FETÖ/PDY Bilançosu

  • Aydın Gazete
  • 24 Temmuz 2016
  • Yorumlar Kapalı

Yapılan çalışmalar kapsamında 39 yargı mensubundan 28’inşn tutuklandığı, 8 askeri personelden 4’ünün tutuklandığı, görevinden uzaklaştırılan 76 emniyet personelinden 1’inin tutuklandığı 17 personelin gözaltında tutulduğu, 409 kamu personelinin görevden uzaklaştırıldığı ve çok sayıda tutuklanan olduğu belirtildi.

Konuyla ilgili olarak 10 maddelik bir açıklama yapan Aydın Valiliği;

“Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından (28) Hâkim ve (11) Cumhuriyet Savcısı olmak üzere (39) yargı mensubu hakkında yakalama kararı çıkartılmış, bunlardan (25) Hâkim ve (10) Savcı olmak üzere (35) kişi yakalanarak adli işlemleri yapılmak için Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne getirilmiş, (3) Hâkim ve (1) Cumhuriyet Savcısı olmak üzere (4) kişinin aranmasına devam edilmektedir.Adliye ye sevk edilen (25) Hakim ve (10) Cumhuriyet Savcısından , (19) Hakim ve (9) Cumhuriyet Savcısı tutuklanmış, (6) Hakim ve (1) Cumhuriyet Savcısı Adli Kontrol Şartı ile serbest bırakılmıştır.” Dedi.

Çalışmalar kapsamında adliyeye sevk edilen 8 askeri personelden 4’ünün tutuklandığı belirtilen açıklamada “ (2) askeri personel adli kontrol şartı ile olmak üzere diğer (2) askeri personel ise serbest bırakılmıştır. (4) askeri personel ise görevden uzaklaştırılmıştır.

Emniyet Müdürlüğü personelinden toplam (76) kişi görevden uzaklaştırılmış, Adliye’ye sevk edilen (3) emniyet personelinden (1)’i tutuklanmış, (1) adli kontrol ile olmak üzere (2)’si serbest bırakılmış (17) personel halen gözaltında, (7) personelin aranmasına devam edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

“409 kamu personeli görevden uzaklaştırıldı”
Kamu personeline ilişkin yapılan işlemler hakkında da bilgilerin yer aldığı açıklamada “limizde (3) Vali Yardımcısı (1) Kaymakam diğer Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çeşitli ünvanlarda İl Müftülüğü’nden (12), Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden (1), İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden (361), İl Kültür Müdürlüğünden (1), Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğünden (1), DSİ 21. Bölge Müdürlüğünden (4) Orman İşletme Müdürlüğünden (1) DDY Gar Müdürlüğünden (3), Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünden (9) Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünden (1) Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden (4) Vergi Dairesi Başkanlığından (12) kişi olmak üzere toplam (409) Kamu personeli görevden uzaklaştırılmıştır. Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğinden (3), Milli Eğitim Müdürlüğünden (6), Vergi Dairesi Başkanlığından (1),Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden (1) kişi olmak üzere toplam (11), Kamu görevlisi de tutuklanmışlardır” denildi.

Açıklamanın devamında ise; “Bunların dışında örgütün finansal kaynaklarına yönelik yapılan operasyonlarda toplam (44) kişi gözaltına alınarak Adli makamlara sevk edilmiş, bunlardan (14)’ü tutuklanmış (11)’i Adli kontrol şartı ile olmak üzere (28)’i serbest kalmış (2)’si ise halen gözaltındadır.

Olağanüstü Hal kapsamında alınan tedbirlere ilişkin 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2. Maddesinde; Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fethullahçı Terör Örgütüne (FETÖ/PDY) aidiyeti, iltisakı veya irtibatı belirlenip kapatılmasına karar verilen ve Kararname eki listelerde belirtilen; İlimiz Nazilli İlçesinde 5, Didim İlçesinde 2, Söke İlçesinde 2, olmak üzere toplam 9 adet okul kapatılmış olup hazineye bedelsiz olarak devrine esas olmak üzere iş ve işlemleri tamamlanmıştır.

Yine, İlimiz Efeler ilçesinde 12, Nazilli ilçesinde 5, Çine ilçesinde 3, Kuşadası İlçesinde 2, Germencik ilçesinde 2, Söke ilçesinde 1, İncirliova ilçesinde 1, Yenipazar ilçesinde 1, Sultanhisar ilçesinde 1 ve Buharkent ilçesinde 1 dernek olmak üzere toplam 29 dernek kapatılmıştır. Bozdoğan ilçesindeki 1 dernek ise; 23.06.2016 tarihinde fesih kararı alarak tasfiye olduğu için kapatma işlemi uygulanmamıştır, kapatma işlemi uygulanan 29 derneğin hazineye bedelsiz olarak devrine esas olmak üzere iş ve işlemleri tamamlanmıştır.

Ancak yapılan incelemelerde; Buharkent İlçesinde kurulu bulunan “Buharkent Kültür ve Eğitim Derneği”nin 667 sayılı KHK ekinde yer alan listelerde sehven yer aldığı anlaşılmıştır. Gerekli düzeltmenin yapılması için ilgili Bakanlığa bildirimde bulunulacaktır.
İlimiz Efeler ilçesinde 1 adet Vakıf kapatılmış olup, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bedelsiz olarak devrine esas olmak üzere iş ve işlemleri tamamlanmıştır” denildi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar