Aydın Emniyet Müdürlüğü: 28 Kişi Aranıyor

  • Aydın Gazete
  • 19 Temmuz 2016
  • Yorumlar Kapalı

Aydın İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada; “Türk Silahlı Kuvvetler içerisinde yapılanmış olan illegal örgüt mensuplarınca cebir, şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirme veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs eden ve yine cebir şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti, hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen engellemeye yönelik FETÖ/PDY terör örgütünün darbe kalkışması sonrası 15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren ilimiz genelinde operasyonla düzenlenmiştir. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğümüzce; il genelinde HSYK tarafından 26 Hâkim ve 11 Cumhuriyet Savcısı hakkında yakalama kararı çıkartılmış, bunlardan 20 Hâkim ve 8 Savcı yakalanarak adli işlemleri yapılmak için Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne getirmiş, 6 Hâkim ve 3 Cumhuriyet Savcısının yakalanması mümkün olmamış ve yakalama çalışmaları devam etmektedir. Diğer iller tarafından 5 Hâkim, 2 Cumhuriyet Savcısı ve 1 Kurmay Albay olmak üzere toplam 8 şahıs hakkında yakalama talimatı gönderilmiş, bu talimatlar neticesinde 1 hâkim yakalanmış diğerlerinin yakalanması mümkün olmamıştır. Yapılan diğer çalışmalarda 1 Kurmay Albay gözaltında, 1 albay tutuklanarak cezaevine, 1 uzman çavuş serbest, 1 komiser yardımcısı gözaltında ve 1 sivil vatandaş serbest kalmış toplam 5 kişi hakkında işlem yapılmış olup adli tahkikat devam etmektedir” dedi.

28 kişi aranıyor
KOM Şube Müdürlüğü’nce yapılan çalışmalara de yer verilen açıklamada; “İl genelinde vakıf ve dernekler aracılığı ile maddi ve ayni yardımlar toplama, cemaat okulları aracılığı ile elaman yetiştirme, iş adamları ve sanayiciler aracılığı ile finans gücünü arttırarak toplanan paraları örgüte finansal destek sağlamak için kullanma gibi faaliyetlerde bulundukları yapılan aramalarda belge ve dökümanlarla tespit edilen 55 şahıs hakkında yakalama kararı çıkartılmış, aralarında doktor, iş adamı, öğretmen ve kamu kurumları içerisinde görev yapan toplam 27 şahıs yakalanarak adli işlemleri yapılmak üzere KOM Şube Müdürlüğüne getirilerek adli tahkikat başlatılmış olup, diğer 28 şüpheli hakkında yakalama çalışmaları halen devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

74 polis açığa alındı
Emniyet mensuplarına yönelik soruşturmanın detayları aktarılan açıklamada şu ifadeleri yer verildi: “Personel Şube Müdürlüğümüzce; 17 Temmuz 2014 tarihi itibariyle il genelinde üç 3. Sınıf Emniyet müdürü, iki 4. Sınıf Emniyet müdürü, iki Emniyet Amiri, beş Komiser, 17 Komiser Yardımcısı, bir Başpolis memuru, 42 polis memuru, bir teknisyen ve bir teknisyen yardımcısı olmak üzere toplam 74 personel açığa alınmıştır”

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar