Aydın’da Dilencilerle Mücadele Toplantısı Yapıldı

  • Aydın Gazete
  • 15 Temmuz 2016
  • Yorumlar Kapalı

İlgili kurumların üst yöneticilerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıya; Vali Ömer Faruk Koçak, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Vali Yardımcısı Mustafa Yıldız, Efeler Kaymakamı İzzettin Sevgili, İl Jandarma Komutanı J.Albay Halil Şen , İl Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü, İl Müftüsü Ömer Kocaoğul, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Recep Coşkun, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Kerem Toprak, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Rahmi Terzi, İl Göç İdaresi Müdürü Soner Koç ve Aydın Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı V. Hakan Genç katıldı.

Toplantıda, Aydın’da dilencilikle mücadele kapsamında ilgili kurum yöneticileriyle dilenciliğin boyutları değerlendirildi. Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, toplantıda yaptığı konuşmada; “Dilenciliği meslek haline getirenler ile gerçekten de muhtaç olduğu için dilenen kişilerin ayırımı konusunda vatandaşlarımız, bu insanlara yardım etmekte ikilemde kalmaktadırlar. Bu problemin bugüne kadar bir çözüme kavuşturulamamış olması vatandaşın gözünde, devlet bu problemi çözememiş gibi bir algı oluşturmaktadır. Eğer bu insanlar dilenecek kadar muhtaçlarsa devletin bu vatandaşlara yardım etmesi “Sosyal Devlet İlkesi” gereği asli bir görevdir. Vatandaşlar arasında dilenenlerin çoğunun Suriyeli olduğu yönünde bir algı oluştuğu ancak dilencilik yapanların sadece Suriyeli değil, yerel vatandaşlar tarafından dilenciliği alışkanlık haline getirmiş vatandaşlar var. Vatandaşa yardım yapılması gereken bir durum olursa Belediye, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ortak veri tabanlarından faydalanılarak yardım yapılması sağlanacak. Bu surette dilenciliğin Aydın’ın gündeminden çıkması hedeflenecektir” dedi.

Konuyla ilgili olarak hazırlanan Valilik Genelgesinde “Aydın merkez ve İlçelerinde kolluk kuvvetleri ve zabıta ekipleri tarafından dilencilerin yoğun olarak faaliyet yürüttüğü camiler, sokaklar, parklar ve otogar bölgelerinde “Risk Alanı Haritası” oluşturularak, Tespit edilen risk alanlarından ve Emniyetin 155, Jandarmanın 156 ve Büyükşehir Belediyesinin 153 numaralı telefonlarına gelen ihbar telefonları ile dilencilik yapanlara ivedi olarak müdahale edilecek ve kimlik tespiti yapılacaktır. Tespit edilenlere Kabahatler Kanunu gereğince cezai işlem uygulanacak ve dilenciliğe devam etmesi halinde gerek ilçe gerekse Büyükşehir belediyesinden aldığı yardımlar ile her türlü devlet yardımlarından mahrum bırakılacağı yönünde uyarılacaktır. Yapılan kimlik tespiti neticesinde yabancı uyruklu olduğu tespit edilen dilencilerin iş ve işlemleri İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecektir” ifadelerine yer verildi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar