Kuşadası Belediye Meclisi Toplandı

  • Aydın Gazete
  • 12 Temmuz 2016
  • Yorumlar Kapalı

Kuşadası’nda somut olmayan kültürel mirasın geliştirilmesine ilişkin kararların alındığı toplantıda, ilçede yaşanan gürültü ve görüntü kirliliğinin önüne geçilebilmesi için yapılması gerekenler ele alındı.

Kuşadası Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısında, Kuşadası’nın somut olmayan kültürel miras yönünden çok zengin olduğuna dikkat çekilerek bu zenginliğin yaşatılabilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılabilmesi amacıyla TULPAR Derneği ve GEKA ile işbirliği içerisinde proje geliştirebilmek amacıyla Belediye Başkan Yardımcısı’na yetki verildi. Yaşama geçirilecek proje ile Kuşadası’na has gelenek ve görenekler, ritüeller ve el sanatları gibi kültürün somut olmayan öğeleri incelenerek bu değerlerin yaşatılabilmesi için yapılması gerekenler araştırılacak.

Belediye Meclisi’nde ele alınan bir diğer konu ise 6360 Sayılı Büyükşehir Yasası ile kapatılan Güzelçamlı Belediyesi’nin kardeş şehri olan Targu Mureş ile ilgili oldu. Toplantıda, Kuşadası Belediyesi ile Romanya’nın Targu Mureş kenti arasındaki kardeş şehir ilişkisinin sürdürülmesi amacıyla protokolün yenilenmesi konusunda Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’ya yetki verildi.

Kuşadası’nda yaşanan gürültü ve görüntü kirliliğinin de gündeme geldiği toplantıda konuşan Başkan Kayalı, ilçe belediyelerine tanınan yetki dâhilinde sorunun önüne geçebilmek amacıyla çeşitli cezai işlemler uyguladıklarını belirterek söz konusu sorunun kalıcı çözümü için yasaların izin verdiği ölçüde çalışmaya devam edeceklerini ifade etti. Türkiye genelinde turizm sektöründe yaşanan sorunlara da dikkat çeken Başkan Kayalı, son dönemde diplomasi alanında yaşanan gelişmelerin turizme olumlu etkileri olacağına inandığını belirterek “Önümüzdeki günlerde KODER, TÜRSAB gibi turizm alanında faaliyet gösteren kurum temsilcileri ile bir araya gelerek 2017 turizm sezonuna hazırlık amacıyla bir toplantı yapacağız” dedi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar