Bayramda Mideye Dikkat

  • Aydın Gazete
  • 4 Temmuz 2016
  • Yorumlar Kapalı

Diyetisyen İrem Başar mide ve beslenmeye bağlı ani gelişen rahatsızlıkların genellikle aşırı sıcak ve aşırı tatlı tüketiminin olduğu dönemlerde yaşandığını belirterek “Ramazan’dan sonra mideye birden yüklenmeyin” dedi. 


Ramazan boyu uzun süreli aç kalma döneminden sonra, bayram günlerinde normal yeme düzenine geçilip, tüketilen besin miktarında da artma eğilimi yaşandığını belirterek, sindirim sistemi problemlerine ve kan şekerinin hızlı yükselmesine neden olabilecek rahatsızlıklara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirten Diyetisyen İrem Başar, bayram günleri hafif beslenin çağrısı yaptı.


Başar, “Bayramın ilk gününde hafif gıdalar tüketin. Sucuk, salam, sosis, yağlı besinler ile börek gibi hamur işi gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Aşırı miktarda çikolata ve tatlı tüketimi mide yanması ve bağırsak bozukluklarına neden olabiliyor. Aynı şekilde fazla miktarda ve yağlı besin tüketimi de kişilerde; gaz, hazımsızlık, mide bulantısı gibi rahatsızlıkları tetikliyor. Bunların yanı sıra, tansiyon yükselmesi de baş gösterebiliyor. Bu nedenle ölçülü yiyip içilmeli” dedi.“Sıvıyı bol tüketin”
Özellikle sıcak günlerde sıvı tüketiminin önem arz ettiğini belirten İrem Başar, “Ramazan ayı boyunca su ve sıvı tüketimi azaldığı için vücutta oluşabilen sıvı kaybının yerine konması gerekiyor. Bu açıdan günde en az 2-2.5 litre su içilmelidir. Sıvı tüketimini artırmak amacıyla öğünlere ayran, taze sıkılmış meyve suyu, az şekerli limonata ve az şekerli komposto gibi sıvı gıdalar eklenmesi de faydalı olacaktır” diyerek özellikle mevsim meyvelerinin bolca tüketilmesini önerdi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar