Tüm Mikroplara Savaş Açan Buluş Aydın’dan

  • Aydın Gazete
  • 28 Haziran 2016
  • Yorumlar Kapalı

TİAP BAM Bilim Kurulu Başkanı İstanbul Yeniyüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Hüsnü Gündüz’ün de Aralarında bulunduğu bilim kurulu tarafından “Antikoil HBX-2371” adlı bilimsel makalelerin yer aldığı kitapçık hazırlandı.

Yarım asırlık bir zamanı gıda bilimleri ile harcamış ve özellikle gıda mikrobiyolojisi konusunda ihtisas sahibi bir bilim adamı olarak,en büyük idealim doğal bir antimikrobiyal madde bulmak olduğunu ifade eden Prof. Dr. Hüseyin Hüsnü Gündüz, aynı konuya farklı bir yaklaşımla eğilen Hakan Başlık ile yollarının kesiştiğini üç yılda 11 araştırma gerçekleştirdiklerini ifade etti. Başlangıçta antimikrobiyal özelliklerini inceledikleri Antikoil HBX-2371 yağ karışımının antiviral, antihelicobakter, antiparazitik özellikleri ile bağışıklık sistemine etkileri, antikanserojenik özellikleri gibi birçok hususun incelemeye alındı ve çok iyi sonuçların alındığını belirtti.

“HAK ETTİĞİMİZ İLGİ VE DESTEĞİ GÖREMEDİK”
TİAP BAM Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Başlık ise gerek tıp gerekse tarımsal alanda önemli buluşlara imza attıklarını bugün kanser hastalarının yanı sıra hayvan yetiştiricilerinin en büyük sıkıntıları arasında yer alan çiçek hastalığına karşı Antikoil HBX-2371 kullanılmaya başlandığını kaydetti. Türkiye’de icat yapan kişi ve firmaların hak ettiği ilgi ve desteği bulamadığından yakınan Hakan Başlık, “Çok zor ekonomik şartlar altında imkansız denilen şeyleri başaran bu ekip kamuoyunda tanınmasına rağmen ülkenin en büyük sıkıntısı olan cari açığa katkı verebilecek spesifik buluşlara imza atmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız’ı bu çalışmalardan haberdar ettik.

Türkiye akılcı buluşlar yapmadıkça ekonomik anlamda bir kazanım sağlaması imkansızdır. Buluşumuz laboratuar ortamında defalarca incelendi ve başarılı neticeler aldı. Şimdi Ar-GE çalışmaları için yetkililerden destek bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar