50 Derece Sıcakta 40 Liralık Ekmek Mücadelesi

  • Aydın Gazete
  • 23 Haziran 2016
  • Yorumlar Kapalı

Günlüğü 40 liraya pamuk tarlasında çalışan kadınların kavurucu sıcakta ekmek mücadelesi veren kadınlar yevmiyelerin düşüklüğünden dert yandılar.

Hayat şartlarının zorluğu nedeniyle çalışmak zorunda olduklarını belirten kadınlar son günlerde odlukçu etkili olan sıcakta çalışmanın daha da zorlaştığını belirttiler. Büyük Menderes Ovası’ndaki pamuk tarlalarında sabahın erken saatlerinde iş başı yapıp 40 lira gündeliği tamamlamak için 8 saat çalışmak zorunda kaldıklarını ifade eden kadınlar hiçbir sosyal güvencelerinin olmadığını ve akşama kadar çalışıp kazandıkları para ile evlerine anca bir kilo et götürebildiklerini söylediler.

Uzmanlar bir yandan dışarı çıkılmaması yönünde uyarıda bulunurken kendileri zorlaşan hayat şartları nedeniyle güneşin bağrında çalışmak zorunda olduklarını belirten Aydınlı kadınlardan Hülya Kirsiz, “Sabah 06.00’da tarlaya geliyoruz. Öğlen ancak 13:30’da tarladan çıkarsak 40 lira parayı hak ediyoruz. Ne sigortamız var ne de sosyal hakkımız. Hayat şartlarının zorluğundan dolayı çalışmaya mecburuz” diye konuştu.

Son zamanlarda sürekli kadın haklarından söz edildiğini ancak tarlada yevmiye ile çalışan kadınların bir hakkının olmadığını belirten Hayriye Keleş ise “Biz de kadınız tarlada çalışıyoruz ama hak ettiğimizi alamıyoruz. Bu bir gerçek, 40 milyon alıyoruz ama tarlada 8 saat çalışmak zorundayız. Ne sigortamız var ne de bir güvencemiz. Yetkiler tarlada çalışanlar için de bir düzenleme yapmalı. Tarım işçilerinin de haklarının verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Bayan oldukları için güneşten yanmamak için kendilerince önlem alan tarım işçisi kadınlar zorlaşan hayat şartları çaresizlikten dolayı çalışmak zorunda olduklarını 21. Yüzyılda halen kadınların halen ezildiğini söylediler.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar