Didim Kentten Çıktı, Köy Oldu

  • Aydın Gazete
  • 22 Haziran 2016
  • Yorumlar Kapalı

AK Parti İlçe binasında düzenlenen basın toplantısına İlçe Başkanı Cenk Ünlü, İl Kadın Kolları Başkanı Seda Sarıbaş, Belediye Meclis üyeleri ile ilçe yöneticileri ve partililer katıldı. Subaşı konuşmasının başında Tüm İslam Aleminin Mübarek Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diledi.

“TURİZM KENTİNDEN ÇIKIP KÖY’E DÖNÜLDÜ”
AK Partili Belediye Meclis Üyesi Maşallah Subaşı sözlerini şöyle sürdürdü; “Bildiğiniz üzere yaklaşık 2.5 yıldır Didim belediyesi meclis üyeliğini sürdürmekteyim bu nedenle Didim’in sorunlarını hem meclis üyesi olarak, hem de Didim’ de inşaat sektöründe müteahhitlik yapan bir kardeşiniz olarak yakından takip etmekteyim. Öncelikle Didim’in turizm kenti olması ve yasadığımız yerin deniziyle, kumuyla ve tarihiyle en önemlisi iklimi ve havasıyla bir çok hastalığa iyi gelmesi, yasadığımız yeri hem ekonomik yönden hem de sosyal yönden geliştirilmesine yeterli nedenlerdir. Ancak 2004’ten bu yana CHP belediye başkanları Didim halkı tarafından hizmet amaçlı Didim’ i daha iyi noktalara getirilmesi ve Didim’ i Türkiye’ye daha iyi tanıtılması adına halk tarafından teveccüh gösterilerek yönetimin başına getirilmiştir. Fakat halkın hizmet için başa getirdiği yöneticiler 2004 ten bugüne kadar Didim’ i bir adım ilerletmeyi bırak daha da gerileterek Didim’i turizm kenti olmaktan çıkarıp büyük bir köy statüsüne getirmişlerdir.

“’TERZİ KENDİ SÖKÜĞÜNÜ DİKEMEZ”
Didim’ in en önemli gelir kaynaklarından olan inşaat sektörü maalesef belediyenin yanlış uygulamaları neticesiyle koordineli olarak gelişememektedir. İnşaat yasaklarının son derece sert uygulamalar ve yaptırımlarla yönetilmesi Didim ekonomisini zarara uğratmaktadır. Bu durum Didim’de yasayan inşaat firmasından, emlak firmasına ve çalışan işçisine kadar herkesi rahatsız etmektedir. Bu durumun gerekli kurumlarla görüşülüp planlanarak yapılması gereklidir. Öyle ki inşaat faaliyetlerinin halkı rahatsız etmesi bu kadar belediye sorumluluklarında olduğu düşünülerek atılan bir adımsa; sezonun ortasında yapılmaya başlanan yolların; Didim halkını toza toprağa bulaması, trafik akışının yavaşlatması da halkı rahatsız ettiği bilinmelidir. Bu durum ‘’terzi kendi söküğünü dikemez. ” sözünü hatırlatmaktadır. Didim’in bu kadar güzel bir kent olmasına rağmen giriş ve çıkışlarının ne kadar kötü olduğunu Didim’e ilk defa yolu düşen bir insanın ilçemize bakış açısının ne kadar kötü olduğunu tahmin edebiliriz ve maalesef görüyoruz ki hala bugüne kadar bu konuyla ilgili hiçbir girişimde bulunulmamıştır. Belediye seçimlerinden bugüne kadar Didim’in hiç bir hizmet görmediğini ve daha kötü bir ilçe durumuna getirildiğini söyleyebilirim. iddiaya göre Didim’de 450.000 metrekare yol yapılmıştır. Takdiri kamuoyunundur.

“MAHALLELERİN ALT YAPI SORUNU”
Sayın Atabay’ a buradan şunları söylemek istiyorum geldiğiniz günden bugüne kadar Didim’in turizminin gelişmesine katkıda bulunacak ne gibi hizmetler yaptınız. Bugün baktığımızda Yeşilkent sahili,3.koy sahili, Fevzi paşa sahil yolu ile ilgili neler yapıldı ve yapıldı ise ne durumda? Didim’ de bulunan köylerin büyükşehir yasası sonrasında mahalle vasfı kazanan köylerimizden Yalıköy’e bugün baktığımızda su şebekesi hattı olmasına rağmen vatandaşa şebeke suyu kullandırılmayıp kuyu suyu kullanmaya mecbur bırakılmaktadır. Yolların kullanılacak durumda olmadığını da buradan belirterek, geleceğimiz olan çocuklarımızın oyun oynayacağı sosyal alanlarının olmadığını ve uygun olmayan ortamlarda oynadıklarını görmekteyiz. Böyle hassas bir konunun önemini belirtmek isterim.
Aynı durumda olan hisar mahallesinde yıllardır alt yapının olmadığı ve bu sorunun giderilmesi adına hiç bir girişimde bulunulmadığı, orada yaşayan vatandaşlarımızın çocuklarının oyun alanlarının vatandaşların oturacakları bir yeşil alanın olmadığını ve atıkların yollara döküldüğünü görmekteyiz.

“10 GÜNDÜR TOKİ’DE SU YOK”
Didim’in turizmine katkı sağlayan Akbük Mahallesi yazlıkçı nüfusun yoğun olduğu önemli mahallelerimizdendir ve buradan bakıldığında vatandaşların sahilde kullandıkları alanların hiçbir düzenleme içerisine alınmadığı, akşamları aydınlatmanın yetersiz olduğu, temizlik ve ilaçlama konusunda vatandaşın taleplerinin yerine getirilmediğini belediye meclis üyesi olarak buradan belirtmek isterim. Bu mahallemizin yarısına geçtiğimiz 1.5 yıl içinde altyapı döşenip bitirilmiştir. Ancak 1.5 yıldır altyapı olmasına rağmen kanalizasyon sistemi devire alınmamıştır. Sağ-turdaki DSİ tarafından ıslahı yapılan dereye sağ-turdaki arıtmanın suyu verilmektedir. Ancak su tam olarak arıtılmadığı için çevre sakinleri büyük rahatsızlık içindedir.

Aynı şekilde Didim’ in girişinde bulunan köylerimizden Akyeniköy ve Akköy mahallelerimizin temizlik ve çevre düzenlemelerinin olmadığını, sokak ve yollarının kullanılamaz halde olup, kırık içi mevkiinde bulunan yolların kullanılamaz halde olduğunu vatandaşların tarlalarına gitmekte zorluk çektiklerini belirtmek isterim. Yaklaşık 10 gündür TOKİ konutlarında suyun olmadığını vatandaşların mağduriyetlerini buradan aktarmak isterim. Son olarak şunu hatırlatmak isterim CHP genel başkanı sayın Kılıçdaroğlu’nun 28 Mart 2014 Didim’ de yapmış olduğu mitingdeki konuşmalarından bir kesit geldi aklıma ‘’Didim i kasaba havasından çıkarıp en iyi turizm kenti yapılması için en iyi hizmetleri vereceğiz.’’ diyerek Didim’i kasaba havasını arar hale getirdiğini bildirmek isterim.” ifadelerine yer verdi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar