Klima Alırken Dikkat

  • Aydın Gazete
  • 21 Haziran 2016
  • Yorumlar Kapalı

Aydın Gazete Haber Merkezi


Tüm Türkiye’de mevsim normallerinin üzerinde seyrede çöl sıcakları özellikle Aydın’da vatandaşı bunalttı. 

Serinlemek isteyen vatandaşların klima almak üzere harekete geçmeleri bir çok fırsatçıyı da beraberinde harekete geçirdi. Peki klima alırken nelere dikkat edilmeli. Aydın ve Söke’de klima sektörünün önemli oyuncularından biri haline gelen Çınar Grup yetkilisi Mehmet Gültekin Çınar vatandaşların dikkatini  teknik değerlere çekerek markaya ve fiyata aldanmamaları gerektiğini söyledi. 

Çınar’ın klima alırken dikkat edilmesi gereken konular ile ilgili açıklamaları şöyle

1- SEER ve Scop değerlerine mutlaka bakılmalı. Bu değerler cihazın kaç birim enerji tüketerek kaç birim verim sağladığını gösterir. Örneğin 6.5 SEER değeri olan bir cihaz 1 kw enerji çekerek 6.5 kw’lık soğutma yapıyor demektir. Bu değerler arasındaki küçük farklar bile elektrik faturasına ciddi etkiler edebilmektedir.

2- Klimalardaki filtrasyon sistemine dikkat edilmeli. Küf ve bakteri temizleme özelliğine sahip cihazlar tercih edilmeli. 

3- Ortamın büyükülüğüne göre klima seçilmelidir. Sonra başka yerde kullanırım mantığıyla büyük klima almak size fayda sağlamayacaktır. 

Japon markası diye satılan bir çok ürünün aslında çinde üretildiğini söyleyen Çınar cihazın menşeinin de iyi araştırılması gerektiğini ifade ederek, klima alacak vatandaşları fiyatla veya markayla değil teknik verilerle klima almaları ve bu değerleri sağlıklı bir şekilde kıyaslamaları konusunda dikkatli olmaya davet etti.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar