Leylek Deyip Geçmeyin

  • Aydın Gazete
  • 19 Haziran 2016
  • Yorumlar Kapalı

Ekodosd Açıklaması;

Yavru olduğu için henüz uçmaya başlamayan Leyleği çatıdan almak için merdivenle çıktığımızda, uçtuğunu gördük. Kısa bir uçuş yapan leylek, yuvasına doğru hamle yaptı ancak uçuş kabiliyeti olmadığından inişi tam ayarlayamadı ve yuvanın kenarına ayaklarını koyarak kanat çırpmaya başladı.

Tam düşecekti ki, yuvada bulunan yavrulardan biri gagasıyla diğer leyleğin kanadını tutarak yuvaya çekti. Bu andan sonra daha ilginç bir olay yaşandı. Kurtarıcı leylek, diğer leyleğin boynunu gagasının arasını alarak dakikalarca hareketsiz olarak bekledi. Kardeşini kaybetmiş bir çocuğun, onu bulduğunda “neredesin sen bakayım” diye hafif okşaması gibi bir harekette bulundu. Tabi bu yapılan hareketin bir açıklaması yok. Leyleklerin dünyasında bizim anlayamadığımız çok farklı şeyler olabiliyor. Ancak gerçek olan bir şey var.

Yavru tam aşağıya düşecekken, diğer yavrunun kendini riske atarak onu yuvaya çekmesi çok ilgi çekici ve sıra dışı bir olaydı. Tüm bunları bizimle birlikte izleyen köylüler de “hayatımızda ilk kez böyle bir şey gördük. Yavru düşecekken kardeşi fedakarlık yaptı çekti aldı onu. Bizim leyleklerden öğrenecek çok şeyimiz var” dediler.

Afrika’dan binlerce kilometre yol gelen leylekler, yuvalarını yaparak, eşlerini bulup çiftleşmelerini tamamladıktan sonra kuluçkaya yatıp, yumurtalardan yavrularını çıkararak, onları besleyip, büyütüp, uçmasını ve beslenmesini öğretip yine binlerce kilometre yolculuğa çıkarmaktadır. Bir ailenin tüm bunları yapabilmesi için çok uzun zamana ihtiyaç olsa da, leylekler için bu zaman yaklaşık 6 ay gibi kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Leyleklerde aile içi eğitim çok önemlidir. Örneğin hiçbir leylek yavrusu dışkısını yuvaya yapmaz.

Dışkısını çıkaracağı zaman mutlaka tersine döner ve yuvadan dışarı atar. Aslında köylülerin dediği gibi bizim leyleklerden öğrenecek çok şeyimiz var. Her çocuklu aile Yaz aylarında çocuklarını leyleklerin olduğu bir köye götürerek onların hareketlerini izlesinler. Çocuklarınız leyleklerin her hareketinde önemli detaylar yakalayacaktır. Leylekleri koruma çalışmalarına siz de katkı yapın. Leylekleri korumak doğayı korumaktır.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar