Işık Kirliliğine Dikkat

  • Aydın Gazete
  • 17 Haziran 2016
  • Yorumlar Kapalı

Erasmus Plus projesi kapsamında Kuşadası’nda bulunan Litvanya, Romanya ve Polonya’lı 45 lise öğrencisi ile birlikte Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu’nun da katıldığı sunumda ışık kirliliği konusunda toplumsal farkındalığın artması amacıyla katılımcılara bilgi veren Doç. Dr. Bülent Aslan “Gün geçtikçe artan kirlilik, insan sağlığını tehdit etmesinin yanında doğal yaşamda ölümlere de sebep oluyor. Özellikle ışığın yer, miktar, zamanlama ve yön açısından yanlış olarak kullanılması son dönemlerde hem göçmen kuşların hem de nesli tükenmekte olan hayvanların doğal yaşamlarına öldürücü boyutta sirayet ediyor” dedi.

Işık kirliliği ile ilgili bir proje yürüttüklerini belirten Aslan “Türkiye’de seçilmiş bölgelerde gece gökyüzü parlaklığının ölçülmesi konulu bir proje yürüttük. Geceleyin belli bir saatten sonra bina, reklam panolarının aydınlatılmaları çok gereksiz. Çünkü sokakta insan yok. Bunların hala çalışıyor olmasının gereksiz olduğunu fark ediyoruz” dedi.

Sunumun ardından Makbule Hasan Uçar Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Zeynep Karul tarafından öğrencilerine karneleri verildi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar