Profesör Aziz Sancar Aydın’lıları Ağırladı

  • Aydın Gazete
  • 13 Haziran 2016
  • Yorumlar Kapalı

TÜBİTAK bursuyla Kuzey Karolayna’da Wake Forest Üniversitesi Tıp Fakültesi Kanser Biyolojisi Bölümü’nde bulunan ADÜ  Öğretim Üyeleri, Yrd. Doç. Dr. Seda Örenay Boyacıoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Olcay Boyacıoğlu, Nobel Ödüllü Kimya Profesörü Prof. Dr. Aziz Sancar ve eşi Prof. Dr. Gwen Sancar’ı ziyaret etti.

Görüşmede öğretim üyeleri, Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan’ın Üniversite adına verdiği tebrik plaketini Prof. Sancar’a takdim ederek, ADÜ’ye davet ettiler. Daha önce hiç Aydın’a gelmediğini belirten Sancar çifti, nazik davet için teşekkür ederek önümüzdeki 1 yıl içinde bilimsel çalışmalarına hız vermek istediklerini söyledi. Prof. Sancar tarihi ve turistik açıdan zengin bir şehir olan Adnan Menderes’in memleketi Aydın’ı ve adını taşıyan üniversiteyi görmek istediğini, özellikle de dünyaca meşhur Aydın İncirinin de tadına bakmak için daveti seneye değerlendirebileceklerini söyledi.  

Çalışma genetik değil bir gelenek

Samimi bir sohbet ortamında geçen görüşmede öğretim üyeleri Sancar çifti ile Nobel ödülünden, Sancar’ların yakın zamanda Türkiye’ye yaptıkları 3 haftalık ziyarete kadar birçok konuda konuşma fırsatı buldu. Sancar Ailesinin yakın zamanda Türkiye’ye gerçekleştirdikleri gezide kendisini en çok etkileyen durumun ilköğretim öğrencilerinin kendisine gösterdiği ilgi ve alaka olduğunu belirten Prof. Dr. Sancar, çalışmanın genetik olmadığını, bir gelenek olduğunu vurgulayarak başarıya ulaşmak için çalışmayı bir gelenek haline getirmemiz gerektiğini söyledi.

ADÜ’nün  davet mektubunu kendi evlerinde saklayacaklar

Yaklaşık 2 saat süren ziyarette Sancar çifti, ADÜ’lü öğretim üyelerii Karolina Türk Evi’nde de konuk etti. Kendilerine gelen her davetin özel olduğunu belirten Prof. Dr. Sancar, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan’dan aldıkları davet mektubunu bizzat kendi evlerinde saklayacaklarını söyledi. Yakın bir süre içinde ‘Türk Evi’ bina projesini daha da büyüterek Amerika’da Türk Kültürüne ait birçok öğeyi etkinliklerle tanıtmak istediklerini belirten Prof. Dr. Sancar, çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar