İncirler İleklenmeye Başladı

  • Aydın Gazete
  • 11 Haziran 2016
  • Yorumlar Kapalı

Mevsim normallerinde seyreden ilekleme ve ilek fiyatlarından memnun olan üreticiler bu yıl ileğin kilosunun 3-6 TL arasında değiştiğini ve herhangi bir ilek sıkıntısı yaşanmadığını belirttiler.

İncirin çok hassas ve özel bir ürün olduğunu ve Türkiye’nin pek çok yerinde incir yetişmesine rağmen kurutmalık incirin sadece Aydın ve civarında yetiştiğini belirten incir üreticilerinden Sabri Çapar, “Dünyanın dünyanın en iyi kuru incirinin yetiştiği bölge Aydın’ın dağlarıdır. İncir’de kaliteli ürün alabilmenin temel şartlarından biri de üründe tozlaşmayı sağlayan işlemin gerçekleşmesi için ilek adı verilen erkek incirlerin olgunlaşmışlarının toplanıp ipe dizildikten sonra incir ağaçlarına asılması işlemidir.

Bu sezon boyunca incir meyvelerinin olgunlaşması durumuna göre 2-3 kez tekrarlanır. Şuan ilekleme işleminin ilkini yapıyoruz. Önümüzdeki 3-4 haftalık süreçte bu işlem arazilerin yüksekliği, coğrafi konumuna göre devam eder” diyerek ilekleme işlemi tamamlandıktan sonra hasat sezonuna beklediklerini söyledi.

“İLEKLEME NEDİR”
Birçok meyvede olduğu gibi incirin de tozlaşma biyolojisi, meyve tutumu ve olgunlaşması açısından son derece önemli. Ticari açıdan önemli olan Sarılop ve Bursa Siyahı incir çeşitleri, meyve vermeleri için mutlaka tozlaşmaya gerek duyarlar. Bu amaçla dişi incirlerin en önemli meyve ürünü olan yaz ürünleri (iyi lopları) döllenme amacıyla iyiloplarla aynı zamanda olgunlaşan erkek incirlerin ilek meyvelerinin içlerindeki arıları ile birlikte dişi ağaçları üzerine bırakılması işlemine ilekleme denir.

Bu amaçla kullanılan erkek incir meyvelerine ilek denir. Burada önemli olan ilek arıcığının yeteri miktarda ve hastalıksız poleni dişi incir meyvesindeki dişi incir çiçeklerine ulaştırması işlemidir.

Tozlaşmada erkek meyvenin içinde çıkan ve üzeri erkek tozu olan arıları görev yapar. Eğer ilek meyveleri dişi incir ağaçlarına bırakılırsa, yani ilekleme işlemi yapılırsa erkek incir meyvelerini terk eden ergin dişi arılar, yumurta bırakma ortamı bulmak amacıyla dişi incir ağacı meyvelerine girer. Bu sırada arının vücudu üzerinde taşınan polenler dişi çiçekler üzerine yayılır. Sonuçta döllenme ve döllenme sonrası da çimlenme gücüne sahip çekirdekler meydana gelir.

İLEKLEME NASIL YAPILIR?
Olgunlaşan ilek meyveleri ağacından sabah erken saatlerde ve akşamüzeri geç saatlerde olmak üzere, günde iki kez ve her gün toplanmalıdır. Toplanan ileklerin, ağaç dallarına yeteri miktarda ve düzenli olarak dağıtılması gerekir. Özel ilek torbalarına konan ilekler incir ağaçlarına asılır. Normalde, ilek sineğinin ostiolden çıkması ve çıkarken de sadece ostiol civarında bulunan erkek çiçeklerin olgunlaşmış çiçek tozlarını (polenlerini) yüklenmiş olması gerekir. Çünkü meyve bağlamayı yani döllenmeyi bu polenler yapmakta, ilek arıcığı ise polen taşıyıcı görevi yapmaktadır.

İlekleme işlemi bittikten sonra, kuruyan ileklerin bahçeden uzaklaştırılıp,bir köşede yakılması,imha edilmesi gerekmektedir.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar