Aydın’da Geçen Ay 27 Tüketicinin Sorunu Çözüldü

  • Aydın Gazete
  • 11 Haziran 2016
  • Yorumlar Kapalı

Aydın Ticaret İl Müdürlüğüne intikal eden tüketici şikayetlerinin 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği ve bu Kanuna dayanılarak Ticaret Bakanlığı’nca düzenlenen yönetmelikler, tebliğler ve genelgeler doğrultusunda incelenerek mümkün olan en kısa zamanda sonuçlandırılmasına çalışılıyor. Nüfus kayıt sisteminde tüketicinin kaydının diğer il veya ilçelerde bulunduğunun tespiti halinde tüketici şikayeti ilgili İl Müdürlüklerine veya İlçe Kaymakamlıklarına intikal ettirilerek, ilgili Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerinde sonuçlandırılması sağlanıyor.

Aydın’da geçtiğimiz Mayıs ayı içerisinde Ticaret İl Müdürlüğünce ulaşan tüketici şikâyetlerinin sayısı 13 adet olarak gerçekleşti. Bu şikâyetlerin 1’i çeşitli bankacılık hizmetleri ve 10’u ayıplı mal ve hizmetleri kapsayan 3’ü cep telefonu ve birer adet buzdolabı, televizyon, bulaşık makinesi, bilgisayar, klima ve motosiklet ile 2’si işyeri dışında kurulan sözleşmelerden oluştu. Bir tüketici şikayeti TÜBİS sistemi kayıtları uyarınca diğer İl ve İlçe Hakem Heyetleri Başkanlıklarına gönderildi.
İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığınca Mayıs ayı içinde 11 Mayıs 2016 ve 26 Mayıs 2016 tarihlerinde olmak üzere iki toplantı yapıldı. Söz konusu toplantılarda 8’i tüketici lehine, 10’u tüketici aleyhine ve 9’u bilirkişi ataması olmak üzere toplam 27 adet İl Hakem Heyeti kararı alındı.

PİYASA GÖZETİMİ VE DENETİMİ ÇALIŞMALARI
6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında Nazilli ilçesinde 2 işyerinde 10 üründe denetim yapıldı. Denetlenen ürünlerin 5 adedi fiyat etiketi, 5 adedi de garanti belgesi ile tanıtma ve kullanma kılavuzu yönünden incelenmiş ve uygun bulundu.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar