Tek Çeşitle 105 Yıllık Rekor

  • Aydın Gazete
  • 7 Haziran 2016
  • Yorumlar Kapalı

15 kardeşten hayatta kalan tek birey olan asırlık çınarın çok ciddi bir sağlık problemi bulunmuyor.

Merdivenden düşmeden öncesine kadar yürüyebilen Sarıdayı’nın 8 çocuğu, 33 torunu, 27 çocuklarının torunu bulunuyor. Geyre Mahallesindeki evinde 76 yıllık hayat arkadaşı 96 yaşındaki İsmihan Sarıdayı ile birlikte yaşayan Ali Sarıdayı eski kıtlık zamanlarında kazandığı tek çeşit yeme alışkanlığını bugün de devam ettiriyor.

Ayaklarında oluşan ödem nedeniyle yürüyemeyen asırlık çınar, günlerini odasında yatarak geçirirken birinci dünya savaşı ile ilgili olarak anlattığı anılarla dinleyenleri hayretler içinde bırakıyor. Askerlik yaptığı İkinci dünya Savaşı günlerini de gururla anlatan Sarıdayı “Cumhuriyetin ilk yıllarında öşür vergilerinden çok sıkıntı çektik. 1942’de kıtlık olduğu için armut, palamut unu ve çeşitli otlar toplayarak hayatımızı sürdürdük” diyerek zorlu yılları da duygulanarak ifade ediyor.

Kurtuluş savaşından çıkan devlet güçlenene kadar büyük sıkıntılar çektiklerini söyleyen Ali Sarıdayı ve ailesi şimdiki zamanda her şeyin bol olduğunu, insanların çok şükür etmelerini gerektiğini öneriyor.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar