Bafa Gölü Ulusal Kongrede Gündeme Gelecek

  • Aydın Gazete
  • 4 Haziran 2016
  • Yorumlar Kapalı
Ekodosd Açıklaması;

Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Tendü Hilal GÖKTUĞ ve Doç. Dr. Bülent Deniz’in danışmanlığında yüksek lisans öğrencileri Gamze Kurkut ve Gamze Günlü tarafından yürütülen Bafa Gölü Tabiat Parkı’nın Ekoturizm Potansiyelinin Belirlenmesi konulu çalışma kapsamında, alan analizi Ekodosd tarafından desteklenerek gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen çıktılar 30 Temmuz-3 Ağustos Tarihleri arasında Marmaris’te gerçekleştirilecek olan Ulusal Çevre Kongresi’nde hocalarımız tarafından paylaşılacaktır.


Sırtını antik adı Latmos olan Beşparmak Dağları’na dayayan Bafa Gölü, eşsiz güzellikteki doğal peyzajıyla Türkiye’nin en güzel göllerinden biridir.

1994 yılında Tabiat Parkı olarak koruma altına alınan Bafa Gölü antik dönemden günümüze coğrafyası değişen ender göllerden biridir. Yaban hayatı ve kuş türleri açısından zengin habitatlar yaratan Bafa, aynı zamanda binlerce yıllık insanlık miraslarını bağrında saklamaktadır. Yakın geçmişinde filmlere ve romanlara konu olabilecek acı tatlı birçok olaya şahitlik eden Bafa Gölü, son yıllarda meydana gelen ekolojik bozulmalardan kendini kurtarmanın yollarını aramaktadır.

Doğasıyla, tarihiyle, kültürüyle, kuşları ve nadir bitki türleriyle, otantik köyleri ve misafirperver köylüleriyle ekoturizm faaliyetleri için, son yıllarda önemli destinasyon haline gelmiştir. Yerel yönetimlerin bu konuda alt yapı olanaklarını sağlayıcı çalışma yapması ve üniversitelerin de ekoturizm projeleriyle desteklemesi sevindirici gelişmelerdir. İlgili kurumlarında gölün iyileşmesine yönelik gerekli çalışmaları hızlandırması ve uygulamaya geçmesi göl kıyısında yaşam süren yöre insanlarının mutlu olmasını ve göldeki ekosistemin sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır.

Geri «
İleri »
Tren SeferleriOtobüs SeferleriRüya TabirleriYemek TarifleriSinema Telefonlar